ارتباط با ما 02177610347

کمپرسور اسکرال

زمان مطالعه: 4 دقیقه کمپرسور اسکرال یکی از دستگاه‌های برودتی پرمصرف در سیستم های خنک کننده خودروها و در پمپ های خلاء است که عملکرد خاص آن باعث شده به عنوان یک گزینه مطلوب شناخته شود. در طراحی و ساخت کمپرسور های اسکرال از دو مارپیچ استفاده شده که حرکت آنها به صورت دوار و حول یک محور غیر ...

کمپرسور اسکرال
4 دقیقه مطالعه
0 دیدگاه ثبت شده
پارسکول
زمان مطالعه: 4 دقیقه

کمپرسور اسکرال یکی از دستگاه‌های برودتی پرمصرف در سیستم های خنک کننده خودروها و در پمپ های خلاء است که عملکرد خاص آن باعث شده به عنوان یک گزینه مطلوب شناخته شود.

 

در طراحی و ساخت کمپرسور های اسکرال از دو مارپیچ استفاده شده که حرکت آنها به صورت دوار و حول یک محور غیر هم مرکز منجر به تراکم و تخلیه گاز و سایر سیالات می‌شود. این موضوع باعث شده که به عنوان یک کمپرسور بی صدا و پرکاربرد شناخته شود.

 


در این مطلب تصمیم داریم که کمپرسور اسکرال و نحوه عملکرد آن را معرفی کنیم و در مورد قطعات به کار گرفته شده در آن ها و همچنین کاربردهای آن در حوزه های مختلف صحبت کنیم.

 

کمپرسور اسکرال چیست؟

 

کمپرسور اسکرال (Scroll Compressor) یا کمپرسور مارپیچی دستگاهی برای تراکم هوا یا مبرد هوا است که از دو سیستم مارپیچی برای متراکم کردن هوا یا سایر سیالات استفاده می کنند.

 

این ویژگی ها باعث شده که کمپرسور مارپیچی انتخاب خوبی برای تجهیزات تهویه مطبوع محسوب شود و در برخی از خودروها به عنوان سوپرشارژر به کار گرفته شود. لفظ اسکرال در زبان انگلیسی به معنی مارپیچی است که نشان دهنده وجود دو سیستم مارپیچی تنیده شده در هم در ساختار کمپرسورهای اسکرال است. در حقیقت تمام ویژگی ها و خاصیت کمپرسور به این طراحی برمی‌گردد و کاربرد آنها را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نحوه عملکرد کمپرسور اسکرال

 

عملکرد کمپرسور مارپیچی به وجود دو سیستم مارپیچی در قسمت داخلی آن وابسته است که یکی از آن ها به صورت ثابت و یکی هم به صورت متحرک با حرکت دورانی است. البته در برخی از مدلهای معدود آنها امکان چرخاندن هر دو اسکرال وجود دارد که مرکز چرخش آنها با یکدیگر فاصله داشته و حرکت آنها نسبت به یکدیگر به شکلی است که انگار یکی از آنها ثابت و دیگری حرکت مداری دارد.

 

فرایند عملکرد کمپرسور اسکرال سه بخش است که در فاز اولیه آن عملیات مکش انجام می‌شود. چرخش یکی از این اسکرال ها یا چرخش هر دو آنها در فاز دوم منجر به تراکم سیال شده و در فاز سوم فرآیند تخلیه انجام می شود. ظرفیت برودتی کمپرسورهای مارپیچی به فضای باقیمانده بین اسکرال ها بستگی دارد و به همین دلیل در برخی از کمپرسور های دیجیتال امکان تغییر این ظرفیت فراهم شده است.

 

قطعات مختلف کمپرسور مارپیچی

 

وقتی که در مورد یک کمپرسور با یک اسکرال حرکتی صحبت می‌کنیم، طبیعتاً دو مارپیچ داریم که برای به حرکت در آمدن آن باید از سیستم های حرکتی استفاده شود.

 

پس بخش تبرید آن شامل یک مارپیچ ثابت و یک مارپیچ متحرک می شود که در قسمت بالایی آن یک لوله تخلیه هم در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه در دستگاه کمپرسور اسکرال خبری از وجود شیر مکش نیست و تنها از یک شیر تخلیه دینامیکی استفاده شده که برای بهبود راندمان کمپرسور به کار گرفته شده است.

 

در کمپرسورهای اسکرال از یک پمپ روغنی استفاده شده که با استفاده از یاتاقان و استاتور و همچنین روتور و میل لنگ به اسکرال متحرک متصل هستند.

 

این سیستم حرکتی ممکن است در مورد دستگاه های دارای دو مارپیچ متحرک هم پیاده سازی شده باشد که در این صورت هر دو اسکرل به صورت همزمان حرکت کرده و مارپیچ ثابت نداریم.

 

برتری کمپرسور اسکرال نسبت به سایر کمپرسورها

 

وجود چند ویژگی جالب در کمپرسور مارپیچی باعث شده که در برخی موارد انتخاب مطلوب‌تری باشد. در وهله اول در این کمپرسورها تعداد قطعات متحرک تقریباً ۷۰ درصد کمتر از سایر کمپرسور هاست. این موضوع باعث می‌شود که درصد اطمینان کار با کمپرسور بسیار بالا باشد. استفاده از ساختار ساده و قطعات کمتر یک مزیت بزرگ در انتخاب کمپرسور اسکرال محسوب می‌شود.

 

از طرف دیگر عدم استفاده از شیر مکش در این کمپرسورها و و همچنین داشتن حجم کلیرانس باعث شده که بازدهی کمپرسور بالاتر رفته و اتلاف انرژی آن کمتر باشد. در نهایت محدوده حرکتی بسیار کم در کمپرسورهای اسکرال باعث شده که میزان نرخ ارزش آنها بسیار کم باشند و این به تخلیه دائمی و تقریباً یکنواخت گاز کمک می کند.


کاربرد کمپرسورهای اسکرال

 

وقتی که ویژگی‌های کمپرسور اسکرال را به عنوان یک مبرد و یک دستگاه برودتی در ذهن مرور می کنیم، کاربرد آنها در برخی حوزه های خاص قابل تصور است. در وهله اول میزان سروصدا در این کمپرسور ها بسیار کم است و این باعث می شود که انتخاب آنها به عنوان کمپرسور کولر گازی قابل تصور باشد.

 

در ضمن عدم لرزش و شرایط خاص فعالیت کمپرسور به آنها اجازه می‌دهد که در کنار پمپ های خلاء و سوپرشارژر این خودروها هم به کار گرفته شود. این موضوع را هم باید در نظر بگیریم که امکان تولید کمپرسورهای اسکرال در اندازه های کوچک و به صورت بی صدا وجود دارد که قرار گرفتن آنها در ابر کامپیوتر ها را توجیه می کند.

 

محدودیت های کمپرسورهای مارپیچی

 

علیرغم کیفیت بالا در تولید گازهای برودتی و کمپرس کردن سیالات مختلف و همچنین بی سر و صدا بودن کمپرسور، عملکرد کمپرسور اسکرال تا حدود زیادی به ظرفیت اسکرال ها بستگی دارد و این باعث می شود که ظرفیت آن نسبت به کمپرسور های اسکرو یا حتی کمپرسورهای سانتریفیوژی کمتر باشد.

 

بنابراین طبیعی است که در برخی زمینه‌های خاص بازدهی کمپرسور نسبت به سایر دستگاههای موجود در بازار کاهش یافته و نمی تواند انتخاب مطلوبی باشد.

 

به عنوان جمع بندی باید به این نکته اشاره کنیم که کمپرسور اسکرال با توجه به طراحی خاص خود به عنوان یک گزینه بی سر و صدا و ساکت شناخته می شود که کاربرد آن را در برخی حوزه های خاص مانند صنعت خودرو سازی و تولید کولر گازی توجیه می کند.

 

این کمپرسور از بازدهی خوبی برخوردار بوده و به دلیل ساختار ساده و قطعات کمتر از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار است. امکان تخلیه یکنواخت گاز و لرزش پایین از دیگر مزایای این دستگاه است.

 

امیدواریم این اطلاعات به شما در درک بهتر از کمپرسور اسکرول کمک کرده باشد، اما برای گرفتن اطلاعات تکمیلی و مشاوره در مورد خرید کمپرسور می توانید از شماره های سایت استفاده کنید و با ما در تماس باشید.

بیتزر – فراسکلد – سانیسو – کستل – کوپلند – دانفوس – آلکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.