ارتباط با ما 02177610347

یخ ساز چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه یخ ساز چیست؟ یخ ساز به دستگاهی گفته میشود که در هر شرایط اب و هوایی می تواند یخ بسازد و تولید کند. این دستگاه یک ماشین صنعتی میباشد که آب ورودی را به وسیله سیستم تبرید به انواع یخ تبدیل می کند که شامل یخ حبه ای، یخ پودری، یخ خرد، یخ قالبی و ...

یخ ساز
3 دقیقه
0 دیدگاه
پارسکول
زمان مطالعه: 3 دقیقه

یخ ساز چیست؟

 

یخ ساز به دستگاهی گفته میشود که در هر شرایط اب و هوایی می تواند یخ بسازد و تولید کند. این دستگاه یک ماشین صنعتی میباشد که آب ورودی را به وسیله سیستم تبرید به انواع یخ تبدیل می کند که شامل یخ حبه ای، یخ پودری، یخ خرد، یخ قالبی و یخ پولکی میباشد.

 

این یخ ها پس از تولید در داخل یک محفظه که در داخل خود دستگاه قرار داده شده است نگهداری می شوند. به دلیل مصارف انسانی، بهداشت دستگاه و هم چنین بهداشت مخزن باید رعایت شود و یخ در نهایت به طور کاملا بهداشتی تولید شود.

 

یخ ساز ها دارای 4 مدل میباشند که در این قسمت به انها میپردازیم:

• یخ سازقالبی
• یخ سازپولکی
• یخ ساز حبه ای
• یخ در بهشت ساز

• یخساز قالبی

 

سازهای قالبی بطور کلی با اسم تجاری کارخانه ی تولید کننده این یخساز ها شناخته میشوند. این سری یخ سازها تنها در بعد های صنعتی تولید میشوند و قابلیت این را دارند که یخ هایی به ابعاد یک متری هم تولید کنند.از این مدل دستگاه های یخسازی صنعتی (کارخانه یخ سازی) داخل ، بچینگ بتن کشتارگاه ها و لنج ها استفاده میکنند.

 

• یخ ساز های پولکی

 

این یخسازها با نام پولکی و یا برفکی در بازار شناخته میشوند، بطور کلی این دسته از یخسازها میتوانند یخ ها را به صورت پولکی یا برفکی و یا حتی سکه ای و در ابعاد کوچکتر هم تولید نمایند و اکثرا در فروشگاه های ، فروشگاه های گوشت و کالباس و گوشت ماهی و حتی در بتن یزی و کشتارگاه ها هم قابل استفاده میباشند.

 

تفاوت یخ ساخته شده به وسیله ی این نوع یخساز با یخ سازهای دیگر در نوع مولکولی یخ ها نمیباشد بلکه یخ سازهای پولکی یخ را مثل سکه بسیار نازک تولید میکنند.

 

لازم به ذکر است که یخ ساخته شده به وسیله ی این نوع یخسازها توانایی سرد کردن زود هنگام آب یا هرچیز دیگری راهم دارا هستند و این به دلیل تماس زیاد با سطح آب و یا هر ماده ی دیگری که در تماس با آن وجود دارد میباشد.

 

• یخ سازهای حبه ای

 

این مدل یخ سازها، یخ هایی به شکل حبه ای میسازند و به طور معمول در مصارف خوراکی مورد استفاده واقع میشوند، یخ سازهای حبه ای یخ هایی به شکل بلور میسازند که کامل شفاف هستند و درحقیقت میتوان گفت که بهترین مدل های یخ، از یخ سازهای حبه ای تولید میشوند که در سایز های مختلف برای مصارف خانگی ، رستورانی و اداری ساخته میشوند.

• یخ در بهشت ساز

 

مدلی دیگر از یخسازها یخ در بهشت ساز نام دارد که معمولا داخل کافی شاپ ها دیده میشوند، یخ در بهشت سازها نوعی از انواع یخ سازها هستند که میتوانند شربت را به یخ تبدیل کنند با این تفاوت که میزان برودت شربت را به نقطه ای میرساند که نه به طور کامل مایع باشد و نه به طور کامل جامد باشد، به این شکل شربت را به یخ در بهشت تبدیل میکنند.این دستگاه های یخساز خودشان دارای انواع مختلفی هستند مثل دو مخزنه ، سه مخزنه و تک مخزنه که برای هر یک از مخازن یک موتور مجزا در نظر گرفته شده است.

اجزای سازنده یخ ساز ها:

 

اجزای تشکیل دهنده یخسازها شامل کندانسور میباشد که خود این قطعه به دو نوع هوایی و آبی تقسیم میشود و به نام های کندانسور هوایی و آبی شناخته میشود ، کندانسور هوایی دارای فن است که از راه فن و گاز فریون عملیات خنک کنندگی را کامل میکند و کندانسور آبی هم از راه برج خنک کننده این کار را انجام میدهد ، همه ی لوله های کندانسور از جنس مس هستند که عملیات خنک کنندگی را سرعت میبخشند.

اجزای مکانیکی یخساز قالبی:

 

یخساز قالبی دارای اجزا مختلفی میباشد که از ان ها میتوان به وان یخساز قالبی ، پرکن یخساز قالبی ،قالب ها، جرثقیل ، وان آبگرم یخساز ، کمپرسور،کندانسور هوایی یا آبی ، انبار یخ،کویل اواپراتور و هم زن اشاره کرد.

علت استفاده از دستگاه یخساز:

 

• بکار گرفتن این دستگاه باعث کاهش مصرف برق شده و بسیار به صرفه است.
• استفاده از این دستگاه باعث میشود محیط کار کاملا بهداشتی گردد.
• این دستگاه باعث بالا رفتن راندمان کار می شود و سبب منظم شدن محیط کار میشود.
• این محصول با توجه به طراحی خاصش با تمامی محیط های قابل استفاده سازگار است.

 

استفاده از جرثقیل ثقفی در دستگاه یخساز برای حمل کردن چندین قالب فلزی به همراه یخ و یا قالب فلزی پرآب شده جهت گذاشتن در وان یخسازاستفاده میشود.

 

وان آب گرم در این دستگاه قالبی برای گرم کردن پوسته فلزی قالب حاوی یخ می باشد و از پرکن یخساز برای پرکردن قالب های فلزی خالی شده یخ استفاده می شود .اتاق انبار یک اتاق ایزوله شده بوسیله ی عایق برودتی یا عایق های ساندویچ پانل می باشد .

 

سایت پارسکول به شما کاربران گرامی کمک میکند تا برای خرید و یا ساخت انواع یخ ساز اطلاعات لازم و کافی و کارامد را کسب کنید.

بیتزر – فراسکلد – سانیسو – کستل – کوپلند – دانفوس – آلکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام و عرض ادب

 

جهت ارتباط با تیم مشاوره در واتس آپ پیام دهید
×