ارتباط با ما 02177610347

آشنایی با ساختمان پوسته کر درایر

زمان مطالعه: 5 دقیقه پوسته کر درایر یا فیلتر درایر برای حفاظت از قطعات کمپرسور در سیستم‌های سرمایشی و صنعت یخچال‌سازی استفاده می‌شود. کر درایر یک هسته مرکزی جامد بوده که در ساختمان فیلتر درایرها به کار رفته است. کر داریرها دارای انواع مختلفی بوده و از جذب کننده های گوناگون و برای کارهای مختلفی استفاده می‌شود. این فیلتر ...

پوسته درایر
5 دقیقه
0 دیدگاه
پارسکول
زمان مطالعه: 5 دقیقه

پوسته کر درایر یا فیلتر درایر برای حفاظت از قطعات کمپرسور در سیستم‌های سرمایشی و صنعت یخچال‌سازی استفاده می‌شود. کر درایر یک هسته مرکزی جامد بوده که در ساختمان فیلتر درایرها به کار رفته است. کر داریرها دارای انواع مختلفی بوده و از جذب کننده های گوناگون و برای کارهای مختلفی استفاده می‌شود.

 

این فیلتر به دلیل اینکه رطوبت و ذرات جامد را جذب می‌کند؛ می‌تواند سیال سردکننده را قبل از برگشت به کمپرسور پاک سازی نماید. در این مقاله شما را با ساختار و نحوه کارکرد این فیلتر آشنا می‌کنیم.

پوسته کر درایر

آشنایی با ساختمان پوسته کر درایر

 

محل نصب فیلتر درایر در قسمت سرد سیستم و در مسیر برگشت سیال مبرد می‌باشد. به دلیل ساختمان داخلی فیلتر نصب آن به شکل عمودی انجام می‌شود. دلیل دیگر نصب عمودی آن، میزان کم سرعت و فشار مایع سردکننده در مسیر بازگشت می‌باشد. بر همین اساس برای اینکه سیال بتواند جریان داشته باشد از نیروی وزنی خود استفاده می‌کند.

 

فیلتر درایرها دارای دو وظیفه هستند یکی رطوبت سیال مبرد را قبل از اینکه به جریان تبرید و کمپرسور برگردد جذب می‌کنند. همچنین می‌توان ازاین فیلترها برای ازبین بردن اسید و ذرات جامد نیز استفاده نمود؛ که نقش اصلی آن را هسته فیلتر بازی می‌کند.

 

سیال پیش از ورود به فیلتر دارای فشار کمی است که همین فشارکم سبب افزایش میزان تماس سیال با هسته فیلتر شده و در نتیجه باعث افزایش جذب رطوبت می‌شود.

 

نحوه کارکرد پوسته کر درایر چگونه است؟

 

یک سیستم سرمایشی در فرآیند تولید سرما مقدار رطوبت بالایی دارد که برای درست کار کردن آن باید بتوان این رطوبت اضافه را از سیستم حذف نمود. برای حذف رطوبت و گرد وغبار درون سیال سردکننده از پوسته کردرایر یا فیلتر درایر استفاده می‌شود.

 

در این فیلتر یک بلوک و صفحه داخلی قرار دارد که بین این دو یک رینگ بزرگ تعبیه شده است. این حلقه یا رینگ برایگرفتن مواد جامد خارجی کاربرد دارد. نحوه کار فیلتر به این شکل است که نخست مایع سردکننده از داخل این رینگ عبور کرده و مواد خارجی آن داخل رینگ درگیر می‌کنند.

 

سپس این مایع از تورهای شبکه‌ای روی بلوک نیز عبور می‌کند. همچنین وجود کلاهک پلاستیکی باعث جلوگیری از ورود ناخالصی‌ها به لوله خروجی می‌شود. این کلاهک پلاستیکی در خروجی فیلتر قرار دارد و لبه آن به صفحه داخلی چسبیده است.

نقش پوسته کر درایر در فیلتراسیون چیست؟

 

در فیلتر کردرایر عمل جذب رطوبت و از بین بردن اسید به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود؛ که شامل جذب فیزیکی، جذب شیمیایی و جذب ترکیبی است.

 

1.جذب فیزیکی :
جذب فیزیکی نوع ساده انواع جذب در فیلتر کر درایر است؛ در این جذب نیروی چسبندگی سطحی و تخلخل بالای جذب عامل جذب رطوبت در سیال می‌باشد. رطوبت در تماس با جاذب به سطح آن می‌چسبد و نمی‌تواند از سیستم خارج و وارد کمپرسور شود.

به عنوان مثال آلومینای فعال یک جاذب است که به شکل جذب فیزیکی رطوبت سیال گازی را خشک می‌کند. سطح تماس آلومینای گرم در حدود دویست مترمربع است و دارای ساختار متخلخل می‌باشد. هنگامی که سیال سردکننده از داخل کر درایر عبور می‌کند، رطوبت سیال توسط حفره های آلومینای فعال گرفته و جذب می‌شود. سپس سیال گازی رطوبت خود را از دست داده و به تنهایی از داخل فیلتر خارج می‌شود.

2.جذب شیمیایی :
برای حذف رطوبت سیال و از بین بردن عناصر شیمیایی می‌توان آن‌ها را در گیر واکنش‌های شیمیایی نمود. برای اینکه سیال مبرد را از اسیدهای ارگانیک و غیر ارگانیک پاک سازی کرد باید از واکنش شیمیایی سوختن بهره برد. ک درایری که برای این کار استفاده می‌شود باید بتواند اسید سیال را بگیرد و با انجام واکنشی شیمیایی آن اسید را از درون سیال از بین ببرد. گزینه مناسب برای انجام این واکنش سیلیکا ژل است که می‌تواند به عنوان یک جاذب شیمیایی این کار را انجام دهد.

3.جذب ترکیبی :
جذب ترکیبی که به استفاده همزمان جذب ترکیبی و جذب شیمیایی اشاره دارد. برای مثال استفاده ترکیبی از سیلیکا ژل و آلومینای فعال سبب ایجاد آلومینای ژل ترکیبی می‌شود. در این مثال در سیلیکا ژل جذب شیمیایی و در آلومینای فعال جذب فیزیکی رخ می‌دهد.

انواع پوسته کر درایر
از انواع جاذب‌هایی که در صنایع مختلفی کاربرد دارند می‌توان به سیلیکا ژل، آلومینای فعال، سولفات سدیم، آلومینا ژل، شبکه های مولکولی اشاره کرد. برای انتخاب هسته جامد فیلتر درایر باید مواردی از قبیل، نوع فرایند تبرید، سیال مبرد، دما و فشار سیال در زمان ورود به فیلتر و روغن کمپرسور را مدنظر قرار داد.

مثلا باید هسته ای را برای فیلتر انتخاب کرد که در برابر اثر حرارت، فشار یا حضور یک عنصر شیمیایی غیرقابل تجزیه باشد. در فرآیند سردکنندگی باید جاذبی استفاده شود که بتواند اسید تولید شده را حذف کند؛ این اسید به دلیل تجزیه مبرد یا روغن تولید می‌شود. همچنین اگر سیال تبریدی مورد استفاده دارای محدوه دمایی خاص است باید کردرایر انتخابی نیز در همان محدوده دمایی باشد.

 

ویژگی‌های فیلتر کر درایر

 

• زمانی که از فیلتر در خط مایع استفاده می شود،به کمک فیلتر کر مواد مضر از سیستم خارج می شوند
• مواد به کار رفته در پوسته کر ها از جنس مس با کیفیت مناسب
• حدوده کارکرد فشار (بر حسب بار):از 10 الی 31
• حدوده کارکرد دمایی (بر حسب درجه سانتی گراد): 40- الی 10- و همچنین 10- الی 100

 

پوسته کر درایر در کجا مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

 

فیلتر درایرها در خط مایع و خط ساکشن یا خط برگشت به کار می‌روند که دو نقش مهم را برعهده دارند. این فیلترها قادرند با حذف اسیدها و ذرات جامد و جذب رطوبت سیال، سیستم سرمایشی را محافظت کرده و تهویه مطبوعی را ایجاد نمایند. همچنین می‌توانند انواع واکنش‌های شیمیایی آسیب را خنثی کرده و از سیستم در برابر خرابی محافظت نمایند.

 

هسته این فیلتر قابل تعویض بوده و در سیکل تبرید در خط مایع قبل از شیر انبساط نصب می‌شود.در ادامه موارد استفاده این فیلترها را بیان می‎کنیم.
1- سردخانه ها
2- تهویه مطبوع
3- سردخانه های سیار (کامیون های یخچالی)
ویژگیهای پوسته کر
1- بدنه از جنس فولاد
2- اتصال جوشی از جنس فولاد و مس
3- ظرفیت بالای جذب آب و اسید زدایی
4- مقاوم در برابر شوک و لرزش
5- قابلیت جمع آوری ناخالصی ها
معرفی انواع جاذب‌ها بر اساس نوع

 

جذب در پوسته کر درایر

 

درادامه مقاله به بررسی انواع جاذب‌های به کار رفته در تولید کر درایرها را بر اساس نوع جذب معرفی می‌کنیم.

1.آلومینای فعال شده
از هیدروکسید آلومینیوم برای ساخت آلومینای فعال شده استفاده می‌شود. آلومینیوم فعال به صورت قرص های کروی یا به شکل پودر تولید شده که دارای ساختاری متخلخل بوده و سطح تماس بالایی را ایجاد می کند. در کر درایرهایی که با آلومینای فعال شده ساخته می‌شوند و دارای جذب فیزیکی است ویژگی‌هایی زیر قبل مشاهده است.
• آلومینای فعال با سیال مبرد وارد واکنش نمی‌شود
• برای محدودۀ وسیعی از سیالات CFC قابل استفاده است.
• جاذب قوی‌ای برای حذف رطوبت به حساب می‌آید
• قابلیت خوبی جهت حذف ناخالصی های جامد دارد.
2.سیلیکا ژل
مادۀ شیمیایی دی اکسید سیلیسیم عامل تولید سیلیکا ژل به صورت ساختاری چهار وجهی است. سیلیکا ژل ساختاری متخلخل دارد و حذف رطوبت و اسید را در کر درایر با واکنش های شیمیایی انجام می‌دهد.
وقتی در محیط سیال مبرد یا روغن کمپرسور اسید تولید شده باشد، از سیلیکا ژل به کار می‌رود. زیرا رطوبت را جذب کرده و اسیدها را با استفاده از واکنش‌های شیمیایی گیر می‌اندازد.
3.آلومینا ژل

فرایند جذب رطوبت و ترکیبات شیمیایی به صورت جذب فیزیکی و جذب شیمیایی درهسته های جامد فیلتر درایر که از آلومینا ژل ساخته شده اند، قابل انجام است. استفاده از آلومیناژل برای مواقعی که نیاز به جذب بالای رطوبت می‌باشد کاربرد دارد.

بیتزر – فراسکلد – سانیسو – کستل – کوپلند – دانفوس – آلکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام و عرض ادب

 

جهت ارتباط با تیم مشاوره در واتس آپ پیام دهید
×