ارتباط با ما 02177610347

چیلر جذبی

زمان مطالعه: 3 دقیقه آشنایی اولیه با چیلر جذبی : چیلر جذبی یکی از تجهیزات تولید سرما و برودت در سیستم های تهویه مطبوع ساختمان ها میباشد که مصرف برق ان نسبت به چیلرهای تراکمی خیلی پایین تر میباشد اما نیاز به انرژی حرارتی زیادی دارد،مثل آبگرم ، آب داغ ، بخار وهمچنین شعله مستقیم. در واقع انرژی گرمایی ...

چیلر جذبی
3 دقیقه
0 دیدگاه
پارسکول
زمان مطالعه: 3 دقیقه

آشنایی اولیه با چیلر جذبی :

 

چیلر جذبی یکی از تجهیزات تولید سرما و برودت در سیستم های تهویه مطبوع ساختمان ها میباشد که مصرف برق ان نسبت به چیلرهای تراکمی خیلی پایین تر میباشد اما نیاز به انرژی حرارتی زیادی دارد،مثل آبگرم ، آب داغ ، بخار وهمچنین شعله مستقیم.


در واقع انرژی گرمایی برای تولید سرما و برودت داخل ژنراتور چیلرجذبی باعث بخار شدن آب محلول در لیتیوم بروماید شده و در نتیجه بخار آب به وچود امده وارد کندانسور می شود و در آنجا به دلیل تماس با کویل های آب برج خنک کننده تقطیر میشود و سپس وارد اواپراتور میشود.

 

به علت وجود داشتن خلا داخل اواپراتور، آب مقطر تبخیر میشود و در اخر حرارت نهان خود را از کویل های سیال سیستم تهویه مطبوع (معمولا آب) جذب میکند. پس از ان بخار آب بوجود امده از این فرآیند در ابزوربر جذب لیتیوم بروماید میشود ، این لیتیوم بروماید رقیق بوسیله ی پمپ سولوشن وارد ژنراتور می شود.لیتیوم بروماید خشک هم در ژنراتور برای جذب آب و رقیق شدن به ابزوربر برگشت داده می شود.

در چیلرهای جذبی وظیفه پمپ مبرد هم انتقال آب از کف اواپراتور به روی لوله های حامل سیال سیستم تهویه میباشد

تقسیم بندی چیلرهای جذبی براساس انرژی مورد نیازشان:

1. چیلرهای جذبی بخار
2. چیلرهای جذبی شعله مستقیم
3. چیلرهای جذبی آب داغ
4. چیلرهای جذبی آب گرم

اجزای بکار رفته در چیلرهای جذبی :

• ابزوربر
• کندانسور
• ژنراتور
• اواپراتور
• پمپ مبرد
• پمپ سولوشن
• تابلو برق
• ترموستاتها
• شیرهای کنترل

 

لازم به ذکر است در جهت محاسبه ظرفیت چیلر جذبی مورد نیاز درهرپروژه، علاوه بر محاسبه پارامتر و شاخص هایی مثل شرایط جغرافیایی، ، رطوبت نسبی هوا، ارتفاع از سطح دریا ،نوع کاربری ساختمان، نوع مصالح به کار رفته و ، جهت قرارگیری ساختمان نسبت به زاویه تابش خورشید، تعداد طبقات و سطح زیر بنای ساختمان، اجرای نمای ساختمان و تعداد نفرات و تجهیزات کوچک و بزرگ الکتریکی درون ساختمان و … ، به حجم آب سرد مورد نیاز و ضرایب اطمینان کافی در عملکرد چیلر جذبی توجه و دقت نمایید.

 

اما در صورتی که به استفاده از امکان محاسبه سر انگشتی (فاز 1) چیلر مورد نیاز ساختمان های مسکونی و اداری در شرایط آب و هوایی مختلف مثل شهر تهران مایل باشید، می توانید به ازای هر 100 متر مربع از ساختمان به صورت تقریبی ظرفیت نامی 5 تن تبرید را در نظرداشته باشید.

 

در جهت انتخاب چیلر جذبی برای سیستم های تهویه مطبوع درساختمان ها باید به نکات زیر توجه نمایید:

 

• هزینه خرید چیلر های جذبی نسبت به چیلر های تراکمی با ظرفیت مشابه بیشتر میباشد.

• ابعاد و وزن چیلرهای جذبی نسبت به چیلرهای تراکمی با ظرفیت مشابه بالاتر است.

• هزینه های تعمیر و نگهداری چیلرهای جذبی نسبت به چیلرهای تراکمی با ظرفیت مشابه بالاتر است.

• در چیلرهای جذبی نسبت به تراکمی لازم است حجم آب در گردش و ظرفیت برج خنک کننده بیشترباشد که باعث مصرف آب بیشترمی شود و انتخاب پمپ های سیرکولاتور برج با ظرفیت بالاتر و لوله و اتصالات با سایزهای بزرگ تر در این چیلر ها.

 

انواع چیلر های جذبی شامل چیلرهای تک اثره و چیلر های دو اثره میباشد.همانطور که گفتیم در چیلر های جذبی نیز مثل چیلرهای تراکمی محفظه ابزوربر و اواپراتور برای تبادل دما موجود می باشد. چیلر های جذبی هم با عملیات تبخیر موجب تولید سرما و کاهش دمای آب کویل میشوند، آن را محفظه تبخیر کننده یا اواپراتور نامگذاری میکنیم و پمپ آن را هم پمپ اواپراتور یا پمپ مبرد نامگذاری میکنیم.

 

توضیحی در مورد نحوه عملکرد کندانسور چیلرهای جذبی:

 

کندانسور در مخزن بالائی به شکل مشترک با ژنراتور قرار گرفته است. ساختمان کندانسوربه صورتی طراحی شده که آب مقطر تشكيل شده در آن مستقيم به سمت اواپراتور هدايت می شود. بخار اب بوجود امده در ژنراتور توسط یک کویل که آب سرد برج خنک کننده که اول وارد ابزوربر و بعد وارد کندانسور میشود و در آن جا تقطیر شده و به سمت اواپراتور میرود.

 

کندانسور و ژنراتور داخل یک پوسته و در یک فشار کارکرد و فشار آن متناسب با فشار بخار در دمای کندانس که مقدار آن ۱۰٫۳۴KPa میباشد.

 

بعد از کندانسور مبرد باید از دستگاه انبساط که همان اوریفیس است، عبور کند که وظیفه جداکردن قسمت فشار بالا از قسمت فشار پایین را بر عهده دارد.
این اوریفیس باعث کاهش فشار مایع مبرد برای ورود به اواپراتور و آماده شدن برای پدیده فلش که باعث تبخیر شدن آب مقطر در فشار خلا میشود.

 

مبدل حرارتی چیلر جذبی

 

از راه مبدل های حرارتی بين محلول رقيق خروجی از ابزربر درحین انتقال به سمت ژنراتور و محلول غليظ خروجی از ژنراتور در حین انتقال به سمت اواپراتورمبادله ی انرژی حرارتی انجام میگیرد.

 

درنتيجه این عمل درجه حرارت محلول رقيق ورودی به ژنراتور زیاد میشود و درجه حرارت محلول رقيق ورودی به ابزربر کم میشود که باعث افزايش بازدهی چيلر میشود. مبدل حرارتي نام برده که بدنه آن از ورقه های کربن استيل ساخته شده است در زير مخزن پایينی نصب شده و قرار دارد.

 

بیتزر – فراسکلد – سانیسو – کستل – کوپلند – دانفوس – آلکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام و عرض ادب

 

جهت ارتباط با تیم مشاوره در واتس آپ پیام دهید
×