هزینه ساخت چیلر

چیلر چیست و چه کاربردی دارد؟

 

هزینه ساخت چیلر

 

چیلر یا سرد کن به دستگاهی گفته می شود که حرارت را از مایع که معمولاً آب است طبق سیکل تبرید تراکم بخار یا جذبی به خود میگیرد.برای اطلاع از هزینه ساخت چیلر با ما تماس حاصل نمایید

این مایع برای خنک کردن هوا و یا دستگاه‌ ها( هواسازها و فن کوئل ها) بکار گرفته می شود که معمولاً به شکل سیکل و داخل یک مبدل حرارتی جریان یافته است.

به عنوان یک محصول جانبی تاثیر گذار ، حرارتی که از مایع جذب می شود یا باید به محیط بیرونی دفع شود یا یابد برای کارایی ‌های بیشتر در جهت مقاصد گرمایی بکار گرفته شود.

نگرانی‌ هایی درباره ی طراحی و انتخاب چیلرها در میان است. این نگرانی‌ ها شامل کارایی، بازده، تعمیر و نگهداری، آسیب‌پذیری‌ های محیطی میباشد.

 

 

 

چیلر ها به دو دسته تقسیم میشوند:

 

چیلرها به دو دسته که شامل چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی می باشند تقسیم بندی می ‌شوند. صورت دیگر تقسیم‌ بندی چیلرها طبق شکل خنک شدن ماده مبرد می باشد که به سه دسته آب خنک، هوا خنک و تبخیری تقسیم‌ شده اند.

چیلرهای تراکمی با به کار گیری انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی سبب  تولید برودت و سرما می‌ شوند.

 

 • چیلر های تراکمی

 

در  این دسته از چیلر ها گاز  به وسیله ی کمپرسور، متراکم و فشرده می‌ شود  در واقع فشار ان افزایش پیدا میکند. این گازفشرده شده   پس از تراکم به کندانسور وارد  می شود  به وسیله ی آب یا هوای محیط، خنک  و سرد می شود و به مایع تبدیل می‌ شود . این مایع با عبور کردن از شیر انبساط یا لوله موئین دچار کاهش فشار انی  می شود و وارد فضای خنک کننده  یا همان اواپراتور شده  که این کاهش یافتن  سبب تبخیر شدن  مایع می شود و در نهایت مایع سرد کننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک ‌کننده، سبب کم شدن دمای فضای خنک‌ کننده می ‌شود. بعد از تبخیر این گاز به سمت کمپرسور انتقال داده می شود و این سیکل مجددا تکرار می شود.

با عبور یافتن  بخار با سرعت در یک مسیر، هوای کندانسور مکیده شده و خلاء در کندانسور به دلیل تبدیل بخار به اب و کم شدن  حجم بخار نسبت به آب تولید می شود.

 

انواع چیلرتراکمی

هزینه ساخت چیلر های تراکمی

 

کنترل‌ کننده‌ های فشار چیلرهای  تراکمی

 

 • کنترل فشار بالا و پایین

 

این وسیله برای کنترل کردن فشار دستگاه است ، دو لوله موئین در این کنترل موجود است که لوله LP  را به قسمت مکش کمپرسور اتصال میدهد و لوله  HP  را به قسمت فشار بالا متصل می کند.

 

داخل سیستم چیلر کمپرسور میبایست با فشار مکش و دهش مشخصی  کار کند. هر زمان  از این فشار معین کمتر و یا بیشتر شود این کنترل عمل میکند  و دستگاه را خاموش می ‌کند. کنترل فشار بالا و پایین قابلیت تنظیم شدن در حالت های مختلف را دارد.

در صورتی که کمپرسور بر اثر فشار بالا قطع شده ،باید از سیستم رفع عیب شود و کلید ریست را فشار بدهیم اما در صورتی که  بر اثر فشار پایین قطع شود مجددا بر اثر افزایش گاز دستگاه روشن می ‌شود.

 

 • کنترل فشار روغن

این قطعه برای کنترل کردن مدام فشار روغن کمپرسور است .در صورتی که داخل  کمپرسور فشار روغن موجود نباشد موجب سیب دیدن آن می ‌شود. کنترل روغن حاوی دو لوله موئین است که یکی از آن‌ها به قسمت ساکشن یا مکش کمپرسور و ان دیگری به قسمت فشار روغن کمپرسوراتصال داده می شود. بین فشار مکش کمپرسور و فشار روغن باید حتما حداقل ۱۰ psi فشار موجود  باشد وگرنه کنترل روغن فرمان قطع شدن را ارسال میکند. وقتی که کنترل روغن حس کند که فشار زیر ۱۰ psi می باشد یک هیتر داخل کنترل روغن شروع به گرم شدن  می کند  و بعد از حدودا ۹۰ ثانیه حرارت هیتر سبب قطع شدن جریان می شود  و کمپرسور خاموش می‌ شود.

 

 • چیلر جذبی

 

اشنایی اولیه با چیلر جذبی  :

 

چیلر جذبی یکی از تجهیزات تولید سرما و برودت در سیستم های تهویه مطبوع ساختمان ها میباشد که مصرف برق ان نسبت به چیلرهای تراکمی خیلی پایین تر میباشد اما نیاز به انرژی حرارتی زیادی  دارد،مثل  آبگرم ، آب داغ ، بخار وهمچنین شعله مستقیم.

در واقع انرژی گرمایی برای تولید سرما و برودت داخل ژنراتور چیلرجذبی باعث بخار شدن آب محلول در لیتیوم بروماید شده و در نتیجه  بخار آب  به وجود امده وارد کندانسور می شود و در آنجا به دلیل تماس با کویل های آب برج خنک کننده تقطیر میشود و سپس وارد اواپراتور میشود به علت وجود داشتن خلا داخل اواپراتور، آب مقطر تبخیر میشود و در اخر حرارت نهان خود را از کویل های سیال سیستم تهویه مطبوع (معمولا آب) جذب میکند. پس از ان بخار آب بوجود امده از این فرآیند در ابزوربر جذب لیتیوم بروماید میشود ، این لیتیوم بروماید رقیق بوسیله ی پمپ سولوشن وارد ژنراتور می شود.لیتیوم بروماید خشک هم در ژنراتور برای جذب آب و رقیق شدن به ابزوربر برگشت داده می شود.

در چیلرهای جذبی وظیفه پمپ مبرد هم انتقال آب از کف اواپراتور به روی لوله های حامل سیال سیستم تهویه میباشد.

چیلر جذبی

چیلر جذبی چیست؟

 

تقسیم بندی چیلرهای جذبی براساس انرژی مورد نیازشان:

 

 • چیلرهای  جذبی بخار
 • چیلرهای  جذبی شعله مستقیم
 • چیلرهای جذبی آب داغ
 • چیلرهای جذبی آب گرم

 

شما کاربران گرامی با مراجعه به سایت پارس کول میتوانید اطلاعات لازم و کافی را درخصوص خرید و یا ساخت انواع چیلر ها به دست بیاورید.

 

 

جهت مشاوره رایگان هزینه ساخت چیلر فرم زیر را تکمیل نمایید.

هزینه ساخت چیلر

 • تناژ واقعیتناژ اسبی 
  افزودن یک ردیف جدید