برآورد هزینه ساخت سردخانه با در نظر گرفتن صفر تا صد مراحل ساخت آن

هزینه ساخت سردخانه به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید بطور دقیق بررسی شده و برآورد درستی از آن‌ها جهت محاسبه هزینه قیمت و هزینه سردخانه صورت گیرد.

در این مقاله قصد داریم از صفر تا صد سردخانه و هزینه‌های آن را توضیح داده و تمام مراحل ساخت یک سرد خانه صنعتی و ارزان را بیان می‌کنیم.

مراحل مختلف احداث سردخانه برای برآورد هزینه ساخت سردخانه چیست؟

بطور کلی برای احداث سردخانه صنعتی باید سه مرحله  را مورد توجه قرار داد. در ادامه این مراحل را بطور مفصل توضیح می‌دهیم.

1.طراحی سردخانه

قسمت طراحی سردخانه یکی از مهم‌ترین مراحل احداث سرد خانه است که یا براساس وزن محصولی که باید در آن نگه داری شود و یا براساس میزان حجم و فضای مورد نیاز طراحی می‌گردد.

2.ساخت سردخانه

مرحله بعد از طراحی سردخانه نوبت به ساخت سردخانه است که باید هدف خود را از ساخت آن مشخص کنیم. دو هدف مهم از احداث سردخانه توسط افراد با کسب وکار مختلف یکی تولید دما در یک فضای مشخص که بتوان به مقدار مورد نیاز دما را کاهش داد و دیگری نگهداری سرمای تولید شده در محیط مورد نظر است. این مرحله دارای سه زیر مرحله شامل خرید زمین سردخانه، محوطه سازی زمین و ساخت سوله است.

 الف-خرید زمین سردخانه

خرید زمین باید متناسب با ظرفیتی که برای سردخانه در نظر گرفته شده است باید صورت گیرد. در خرید زمین دقت کنید که طول و عرض آن متناسب بوده تا به هنگام بهره برداری و خرید تجهیزات با مشکل مواجه نشوید.

ب-محوطه سازی زمین سردخانه

بعد از خرید زمین باید زمین محوطه سازی شده و آماده برای ساخت سردخانه شود. در این مرحله باید عملیاتی همچون تسطیح زمین شامل خاک برداری و خاک ریزی، دیوار کشی محوطه، خیابان کشی و جدول گذاری انجام شود.

ج-ساخت سوله سردخانه

اساسی ترین مرحله ساخت سردخانه ساخت سوله برای سردخانه است که بخش‌هایی مانند دیوار کشی سوله، ساخت قسمت‌های اداری، اجرای سازه فلزی سوله سردخانه، تاسیسات عمومی مورد نیاز راه بری سردخانه، اجرای کف سازی و بخش فونداسیون سردخانه را در بر می‌گیرد.

3.بهره برداری سردخانه

بهره برداری از سردخانه در زمانی است که احداث سردخانه از لحاظ طراحی و ساخت به پایان رسیده و باید دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز را خریداری کرد و جای مناسب در محیط سردخانه قرار داد. این سیستم‌ها شامل قفسه بندی ، ریل گذاری ، ساخت ترولی ها و… بسته به نوع سردخانه و محصولاتی که باید در آنجا نگهداری شود، است.

برای ایجاد سردخانه شرکت انتخابی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

از آنجایی که شرکت‌های گوناگونی در حوزه ساخت و ایجاد سردخانه فعالیت می‌کنند باید ویژگی‌های مهمی را برای انتخاب شرکت مناسب مدنظر قرار داد. باید دقت کنید که شرکتی ر که انتخاب نموده اید دارای تجربیات موفق در کارنامه خود باشد؛ در ادامه به برخی از ویژگی‌های شرکت‌های مناسب جهت ساخت سردخانه می‌پردازیم.

 • رعایت نکات مهندسی در نصب و یونیت کردن تجهیزات سردخانه
 • بازدیدهای دوره ای شرکت از سردخانه
 • گارانتی تجهیزات اصلی مثل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و تابلوی برق
 • استفاده از تجهیزات باکیفیت از برندهای معتبر
 • طراحی علمی و اصولی سردخانه توسط شرکت سازنده
 • گارانتی کردن عملکرد کلی سردخانه
 • رفع عیوب در بازدیدهای دوره‌ای شرکت
 • انجام بازدیدهای اورژانسی و اضطراری برای سردخانه‌های حساس
 • ارائه خدمات پس از فروش شرکت
 • ارائه خدمات مشاوره رایگان شرکت

ساختار اصلی سردخانه جهت برآورد هزینه ساخت سرد خانه چگونه است؟

در ساختار اصلی سرد خانه دو بخش مهم، قسمت داینامیک(متحرک) سردخانه و قسمت استاتیک(ثابت) سردخانه به کار رفته است؛ که خود این بخش‌ها دارای قسمت‌ها و اجزای مختلفی تشکیل شده اند. به دلیل نوع عملکردی که این قسمت‌ها دارند، وظیفه بخش دینامیک یا متحرک تولید سرما بوده و وظیفه نگهداری سرمای تولید شده در بخش داینامیک بر عهده بخش استاتیک سردخانه است. در ادامه این دو بخش مهم را به همراه اجزای آن‌ها معرفی می‌کنیم.

1.معرفی اجزای متحرک سردخانه

اجزای اصلی سردخانه در بخش داینامیک سردخانه شامل کمپرسور، اوپراتور و کندانسور است که وظیفه هریک بطور خلاصه بیان می‌شود.

الف-کمپرسور سردخانه :کمپرسورها دارای انواع مختلفی هستند و کارکرد و وظیفه آن‌ها در سردخانه‌ها و سیستم‌های سرمایشی، فشرده سازی سیال سرد کننده در چرخه سردکنندگی است.

ب-اواپراتور سردخانه : در سردخانه و چرخه تولید سرما در سیستم‌های سرمایشی، اپراتور وظیفه دارد گرما را از سردخانه جذب کرده و به قطعه دیگری انتقال دهد. نحوه کارکرد این قطعه به این صورت است که طی فرآیندهای ترمودینامیکی گرمای تولید شده در سردخانه را جذب می‌کند و سپس سرمای تولیدی از سیستم سرمایشی جای این گرما را می‌گیرد.

ج-کندانسور سردخانه : در سیکل تولید سرما علاوه بر اوپراتور و کمپرسور، کندانسور نیز وجود دارد که وظیفه دارد گرمای جذب شده توسط اوپراتور را به بیرون از چرخه تولید سرما انتقال دهد. به عبارت دیگر نقش کندانسور در چرخه تبرید دفع گرمای جذب شده از سرد خانه توسط اوپراتور است.

2.معرفی اجزای ثابت سردخانه

اجزای اصلی سردخانه در بخش استاتیک سردخانه شامل ساندویچ پانل سردخانه، درب سردخانه و قفسه بندی سردخانه است که وظیفه هریک بطور خلاصه بیان می‌شود.

الف-ساندویچ پانل سردخانه : این قطعه در قسمت ثابت سرد خانه از سه لایه تشکیل شده که هر لایه آن نقش جداگانه ای را برعهده دارند. دو لایه خارجی آن از جنس فلز شامل ورق گالوانیزه، ورق آلومینیوم، ورق آلوزینک بوده و به آن‌ها لایه داخلی و لایه خارجی گفته می‌شود.

لایه میانی بین دو لایه داخلی و خارجی قرار دارد و از جنس فوم پلی پورتان ساخته شده است. وظیفه این لایه عایق کردن بوده و باید نرخ انتقال حرارت به وسیله این لایه به حداقل ممکن برسد.

ب-درب سردخانه : مهم ترین قسمت سرد خانه درب سردخانه است زیرا باید سرمای تولیدی را در خود نگهدارد. درب سردخانه باید دو ویژگی اساسی باید داشته باشد. یکی عایق بودن مناسب درب سردخانه و دیگری راحتی باز و بسته شدن درب که از هدر رفت سرما از کناره های درب جلوگیری کند.

ج-قفسه بندی سردخانه: این قفسه‌ها باعث نگهداری سرمای تولیدی در سردخانه نمی‌شوند؛ ولی قرارگیری درست این قفسه‌ها کنار یکدیگر سبب جریان صحیح و راحت هوا در کل سردخانه و بین قسمت‌های مختلف آن می‌شود.

هزینه ساخت سردخانه

سردخانه فریونی

چه عوامل و فاکتورهایی بر قیمت سردخانه موثر هستند؟

از جمله عوامل و فاکتورهایی مانند ابعاد سردخانه، درب و عایق، موقعیت جغرافیایی، دمای نگه داری، نوع اواپراتور و کندانسور و کمپرسور، برق مصرفی، تابلو برق، شیرآلات و کنترالات و کیفیت نصب و راه اندازی بر قیمت سرد خانه تاثیر گذارند. در ادامه بحث به توضیح هریک می‌پردازیم.

1.ابعاد سردخانه :

قیمت سردخانه رابطه مستقیمی با ابعاد فضایی که برای ساخت سردخانه در نظر گرفته شده است، دارد. بنابراین متناسب با اندازه سردخانه، هزینه عایق کردن آن و قیمت تجهیزات و ماشین آلات نیز افزایش پید می‌کند.

2.درب و عایق سردخانه :

در حال حاضر برای ساخت درب وعایق سردخانه از ساندویچ پانل و درب های پلی یورتان تزریقی استفاده می‌شود، بنابراین هر چه ضخامت ساندویچ پانل بیشتر بوده و برند معتبر تری باشد دارای قیمت بالاتری نیز خواهد بود.

3.موقعیت جغرافیایی سردخانه:

محل ساخت سردخانه اینکه در منطقه سردسیر باشد یا گرم سیر که تعیین کننده میزان دما و رطوبت محیط در هنگام طراحی است؛ و همچنین ظرفیت سنجی تجهیزات و دستگاه‌هایی مثل کمپرسور، اواپراتور و کندانسور روی قیمت سردخانه نقش مهمی دارد.

4.دمای نگهداری سردخانه :

دو دسته سرد خانه زیر صفر و بالای صفر وجود دارد که کاربردهای متفاوتی دارند. این نوع دسته بندی به دلیل مقدار دمای نگهداری که هر یک دارند روی قیمت ساخت سردخانه تاثیر گذار است.

5.نوع و برند کمپرسور سردخانه :

کمپرسورها دارای انواع مختلفی هستند که تولید کنندگان متفاوت و برندهای متنوعی را شامل می‌شود. هریک از این مدل کمپرسورها در جزئیات دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند و قیمت‌های مختلفی دارند که می‌تواند روی قیمت سردخانه تاثیر داشته باشد.

6.اواپراتور و کندانسور :

همانند نوع کمپرسور که بر اساس نوع برند و تولید کننده آن روی قیمت سردخانه تاثیر دارد، اوپراتور و کندانسور نیز به همین دلیل می‌توانند روی قیمت سردخانه تاثیر گذار باشند. برندهای انواع اوپراتور و کندانسور موجود در بازار شامل : نوین، صابکول، نیک، تبادل کار، آرارات، بوران، آرشه هستند.

7.برق مصرفی :

بطور معمول برای تامین برق سردخانه‌ها از برق سه فاز استفاده می‌شود؛ زیرا از لحاظ هزینه های مصرف برق و سرمایه گزاری اولیه مقرون به صرفه تر است. در سردخانه‌های کوچک امکان استفاده از برق تک فاز وجود دارد ولی هنگام استفاده از تجهیزت و دستگاه‌های سردخانه مصرف برق را به شدت افزایش می‌دهد. بنابراین نوع برق مورد استفاده در سردخانه نیز روی قیمت سردخانه موثر است.

8.تابلو برق :

همانند کمپرسور و کندانسور و اوپراتور، برای تجهیزات تابلو برق سردخانه نیز می‌توان از برندهای گوناگونی مثل زیمنس، اشنایدر، هیوندای استفاده نمود؛ که هریک از برندها با توجه به قیمت و کیفیت خود می‌تواند در قیمت سردخانه تاثیر داشته باشد.

9.شیرآلات و کنترل آلات :

تعداد بسیار زیادی تولید کنندگان مشغول به تولید قطعات و تجهیزات سرد خانه هستند که هریک مشخصات خاصی را برای محصول خود لحاظ می‌کنند. بنابراین بسته به ویژگی‌های محصول تولیدی، هریک از آن‌ها قیمت اختصاصی برای محصولات خود ارائه می‌کنند. بنابراین نوع و برند شیرآلات و کنترل آلاتی که در ساخت سردخانه به کار می‌رود می‌تواند روی قیمت تمام شده سرد خانه تاثیر مستقیم داشته باشد.

10.کیفیت نصب و راه اندازی :

چنانچه شرکتی که خدمات نصب و راه اندازی مانند طراحی و اجرای اصولی و مهندسی سردخانه را به شما ارائه می‌دهد دارای تجربه بالایی باشد و خدمات فراوان و کاربردی را به شما ارائه دهد، هزینه ساخت سردخانه بطور قطع بالا خواهد بود.

محاسبه هزینه احداث سردخانه

برای محاسبه دقیق هزینه احداث و ساخت سرد خانه باید پارامترهای مهمی را در هنگام طراحی و ساخت و سایر مراحل دیگر مد نظر قرار داد، در زیر به طور خلاصه به آن‌ها اشاره می‌شود.

 • طول، عرض و ارتفاع و بطور کلی ابعاد سردخانه
 • نوع محصول
 • مقدار ورودی روزانه و مقدار خروجی روزانه محصول از سردخانه
 • دمای محصول ورودی به سردخانه
 • دمای نگهداری محصول
 • حداکثر دمای شهر یا استان محل احداث
 • زمان مناسب جهت رسیدن از دمای ورودی به دمای نگهداری
 • مدل و ابعاد درب ورودی
 • موقعیت محل احداث سردخانه
 • نوع عایق کاری سقف و دیوارها و کف
 • لیفتراک، دفعات باز و بسته شدن درب سردخانه

برای برآورد هزینه ساخت سردخانه چه نکاتی را باید مورد توجه قرار داد؟

برای ساخت سردخانه‌هایی با دمای نگهداری متفاوت برای محصولات مختلف باید طراحی با در نظر گرفتن مساحت زمین و ظرفیت وزنی محصولات یا کالاها بر اساس کیلومتر در هر متر مکعب صورت گیرد.

پارامترها و ویژگی‌های مهم و مختلفی را به هنگام برآورد هزینه ساخت سرد خانه باید مد نظر داشت که در شامل موار زیر می‌شود.

 • کاهش هزینه مصرف انرژی
 • حفظ محیط زیست
 • سهولت در نصب و راه اندازی
 • کاهش سرمایه گذاری اولیه
 • افزایش قابلیت اطمینان سیستم
 • نیاز به نگهداری کمتر

جمع بندی هزینه ساخت سرد خانه

بطور کلی بیشتر سردخانه‌های مورد استفاده دارای دو نوع بخش ثابت و متحرک هستند؛ که از آن‌ها جهت نگهداری مواد غذایی و نگهداری سیفی جات و میوه‌ها به کار می‌رود. همچنین لوازم و تجهیزاتی که برای ساخت سردخانه به کار می‌رود شامل کمپرسور، کندانسور ، موتور ، شیر انبساط ، فن ، اوپراتور و لوله های ارتباطی  و… است که همگی یا اکثر آن‌ها بوسیله جریان الکتریسته و برق کار می‌کنند.

برای برآورد هزینه احداث سردخانه باید موارد فراوانی توجه نمود که از ابتدای طراحی سرد خانه تا مرحله بهره برداری آن را در بر می‌گیرد. این موارد می‌تواند مقدار زمین مورد نیاز برای ساخت سرد خانه باشد، نوع سردخانه ای که می‌تواند کوچک یا بزرگ و متوسط باشد و یا اینکه سرد خانه زیر صفر باشد یا بالای صفر.

همچنین نوع و برندهای تجهیزات و دستگاه‌ها و سیستم‌های مورد نیاز در سردخانه نیز روی هزینه ساخت و قیمت آن تاثیر گذار هستند. برندهای متنوع قطعاتی جون کمپرسور، کندانسور، تابلو برق ، اپراتور و بسیاری از تجهیزات دیگر. نوع برق مورد استفاده در سردخانه نیز تاثیر زیادی در هزینه ساخت دارد؛ بطوری که استفاده از برق سه فاز نسبت به برق تک فاز مقرون بصرفه تر بوده و هزینه کمتری را تحمیل سازنده سردخانه می‌کند.

در نهایت باید دقت کنید که شرکتی را که برای ساخت سرد خانه انتخاب می‌کنید خدمات کاربردی و خوبی را در هنگام ساخت و بعد از تحویل سرد خانه ارائه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.