ارتباط با ما 02177610347

معرفی انواع ترموستات سه رله

زمان مطالعه: 5 دقیقه ترموستات سه رله مانند سایر ترموستات‌ها یا کنترلرها یا دماپا یکی از اجزای مهم برای کنترل دما در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و سیستم‌های تهویه مطبوع می‌باشد. تنوع گسترده ترموستات‌ها سبب شده آن‌ها دارای دسته بندی‌های گوناگونی باشند. همچنین ترموستات‌ها را بر اساس کارکرد و کارایی می‌توان به دسته‌های گوناگونی تقسیم نمود. براساس کارکرد دو ...

ترموستات سه رله
5 دقیقه
0 دیدگاه
پارسکول
زمان مطالعه: 5 دقیقه

ترموستات سه رله مانند سایر ترموستات‌ها یا کنترلرها یا دماپا یکی از اجزای مهم برای کنترل دما در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و سیستم‌های تهویه مطبوع می‌باشد. تنوع گسترده ترموستات‌ها سبب شده آن‌ها دارای دسته بندی‌های گوناگونی باشند.

 

همچنین ترموستات‌ها را بر اساس کارکرد و کارایی می‌توان به دسته‌های گوناگونی تقسیم نمود. براساس کارکرد دو دسته دیجیتال یا الکترونیک و آنالوگ یا مکانیکی می‌باشند.

ترموستات سه رله

معرفی انواع ترموستات سه رله

 

1.نمایشگر و کنترلر دما با 3 رله ی خروجی TD-1200-C
ترموستات سه رله TD-1200-C برای کنترل دمای سردخانه‌ها و یخچال طراحی شده که دارای دو سنسور دما و سه خروجی رله است. کارکرد این نوع ترموستات به این صورت است که توسط سنسور دیجیتال خود دما را اندازه گیری می‌کند و آن را بر روی نمایشگر نشان می‌دهد. همچنین بر اساس تنظیمات صورت گرفته و مقدار دما می‌تواند دستوراتی را برای رله زنی صادر نماید.

 

هر یک از سه رله این ترموستات دارای نقش خاصی می‌باشد. رله اول کنترل کمپرسور، رله دوم کنترل فن کمپرسور و رله سوم کنترل دیفراست را بر عهده دارد.

 

همچنین دو سنسور موجود در این ترموستات هم وظیفه کنترل دمای قسمت‌های مختلف دستگاه را برعهده دارند. سنسور اول اصلی ترین سنسور دستگاه است که دمای داخل سردخانه را اندازه گیری می‌کند و به وسیله آن دمای کمپرسور کنترل می‌شود.

 

سنسور دوم که یک سنسور فرعی در سیستم سرمایشی می‌باشد و می‌توان آن را غیر فعال نمود و مربوط به دیفراست و برای کنترل دیفراست است.

 

با توجه به مقدار دمای دیفراست که این سنسور نشان می‌دهد و تنظیمات زمانی دیفراست، این سنسور دمای دیفراست را کنترل می‌کند. در صورتی که این سنسور را غیر فعال کنیم، کنترل دیفراست بصورت زمانی و بدون نیاز به مقدار دما انجام می‌شود.

 

آلارم در این ترموستات برای هشدار دمای سردخانه در مواقعی است که دمای آن بیش از مقدار تنظیم شده بالا می‌رود، کاربرد دارد. در چنین مواقعی آلارم فعال می‌شود و نمایشگر ترموستات حالت چشمک زن پیدا می‌کند.

 

ویژگی‌های کنترلر دما با 3 رله ی خروجی TD-1200-C
• دقت اندازه گیری بالا
• قابلیت اتصال 2 سنسور دما بطور همزمان
• قابلیت افزایش طول کابل سنسور دما تا 20 متر
• دارای 3 فرمان رله خروجی (کمپرسور،فن،دیفراست)
• قابل اتصال به PC , HMI , PLC و … (قابل سفارش
• امکان شبکه کردن چندین دستگاه توسط‌پورت RS485 روی BUS دو‌سیمه (قابل سفارش)
2. ترموستات ۳ رله برند فولگیج ( Fullgauge ) مدل TC-900E Power
این ترموستات شامل سه رله دما، دو حس گر دما برای کنترل دمای اتاق و دیفراست و یک ورودی دیجیتال می‌باشد. این ورودی دیجیتال قابلیت اتصال یک حسگر دمای اضافه یا یک ورودی دیجیتال اضافه را دارد.
ترموستات سه رله مدل TC-900E از جمله پیشرفته ترین کنترلرها در دمای پایین است که در هنگام نصب آن تنظیمات مورد نیاز انجام می‌شود. این دستگاه دارای دیفراست هوشمند بوده و قادر است به شکل اتوماتیک یخ زدایی سیستم را انجام دهد.
برای کنترل دما به وسیله این کنترلر می‌توان از دو نقطه تنظیم نرمال ونقطه تنظیم اقتصادی (به صرفه) استفاده کرد.

 

قابلیت مهم این ترموستات وجود فرآیند سرمایشی سریع و سیستم هشدار جهت نمایش و اخطار باز بودن درب می‌باشد. کاربرد رله خارجی این دستگاه برای کنترل مستقیم کمپرسورهای تا 1 اسب بخار می‌باشد.

ترموستات سه رله

ویژگی‌های ترموستات سه رله مدل TC-900E


• ظرفیت رله دیفراست آن 10A است
• فیلتر دیجیتال برای شبیه سازی افزایش جرم در سنسور محیط در این دستگاه طراحی شده است. بنابراین با طولانی‌تر کردن زمان پاسخ از روشن شدن بیهوده کمپرسور جلوگیری می‌شود.

• برای کنترل شرایط خاموش کردن فرآیندها دارای کلید هوشمند و قفل سیستم می‌باشد.
3.ترموستات سه رله کرل مدل pjez
کرل از جمله برندهای تولید کننده قطعات و سیستم‌های کنترل کننده صنعتی و سرمایشی است. در سال 1983 به تولیدات خود کنترل کننده‌های سیستم‌های تهویه مطبوع را نیز اضافه نمود.

 

ترموستات سه رله کرل یکی از محصولات کنترل کننده سرمایشی محبوب به شمار می‌رود. این ترموستات دارای کیفیت و کارایی منحصربفرد است و کاربردهای آن در سردخانه، فریزر زیر صفر و … می‌باشد. این دستگاه دارای یک فهرست کامل از گزینه‌های متنوع بوده که سبب استفاده بهینه از سیستم می‌شود.

 

ویژگی‌های ترموستات سه رله مدل pjez


• آموزش راه اندازی ترموستات سه رله کرل مدل pjez
• امکانات و ویژگی‌های ترموستات سه رله مدل pjez
• قابلیت نمایش اعشاری دما
• داشتن کیفیت ساخت و دقت بسیار بالا
• قابلیت کنترل فن‌های اوپراتور، دیفراست و کمپرسور
• قابلیت آلارم‌های صوتی
• دارا بودن دو سنسور برای نمایش دمای کابین و دیفراست
• داشتن پارامترها و امکانات شخصی سازی متنوع
نکات مهم به هنگام اتصال ترموستات سه رله
• کابل‌های برق دستگاه و کابل‌های سنسور و ورودی‌های دیجیتال را در یک داکت قرار نداده و آن‌ها را از یک دیگر جدا و با فاصله قرار دهید.
• چنانچه تغذیه ترموستات 12 ولت است باید از ترانس ایزوله استفاده کنید.
• تا حد امکان طول کابل‌های پراب‌ها را کوتاه بگیرید.
• کابل شیلدار با سطح مقطع حداقل 5میلیمتر مربع به کار ببرید.
• برای اتصال بندی بین اتصالات باید از شکل‌های داخل کاتالوگ کمک بگیرید.
تنظیم و برنامه ریزی ترموستات سه رله مدل pjez
1.تنظیم ست پوینت :
برای تنظیم این قسمت کلید set را به مدت یک ثانیه فشار می‌دهیم. در این صورت در صفحه نمایشگر مقدار ست پوینت به شکل چشمک زن نمایش داده می‌شود. برای کم و زیاد کردن این مقدار باید از کلیدهای بالا و پایین استفاده نمود. برای ذخیره کردن تغییرات باید دوباره کلید set فشار دهیم.
2.ورود به فهرست پارامترها:
برای اینکه بتوانیم به منوی پارامترها دسترسی داشته باشیم باید چند مرحله را انجام دهیم.
الف- برای نمایش ps در نمایشگر باید کلید setرا به مدت سه ثانیه فشار دهیم.
ب- عدد 22 را به عنوان رمز دستگاه وارد نمایید. اگر رمز را وارد نکنید فقط می‌توانید پارامترهای گروهf را تنظیم کنید. در صورتی که رمز را وارد کنید تنظیمات گروه f و c را می‌توانیم انجام دهیم.
ج-بعد ورود به بخش فهرست باید برای انتخاب هر پارامتر کلید set را فشار دهیم؛ و برای تغییر مقدار آن‌ها کلیدهای بالا و پایین را بفشاریم.
د-برای ذخیره مقادیر باید دوباره کلید set را به مدت سه ثانیه فشار دهیم.
ه- برای ذخیره نشدن تنظیمات باید به مدت 6ثانیه هیچ کلیدی را فشار ندهیم.

 

معرفی سه مدل کلی از کنترلر دما (ترموستات)

سه نوع ترموستات یا کنترلر دما شامل نوع ساده‌ی آن که فقط دما را نشان می‌دهد، نوع دیگر نمایش مقدار دما و تنظیمات قطع و وصل خروجی را دارا می‌باشد. نوع سوم ترموستات‌ها PID کنترل است که برای مواقعی که دما باید روی عدد ثابتی قرار گیرد، کاربرد دارد. این نوع کنترلر می‌توان در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی که دما در اثر خاموش و روشن تغییر می‌کند، مقدر دما را ثابت نگه داشت.

 

برای انجام تنظیمات مقادیر ترموستات باید به MANUAL رجوع کرد. گزینه PIDدر برخی کنترلرها وجود دارد، که در آن‌ها ابتدا نوع فعالیت ساده یا پیشرفته را تعیین می‌کنیم. چنانچه بخواهیم دما به شکل حرفه‌ای کنترل شود باید این گزینه را فعال کنیم که در این صورت گزینه بیشتری در دسترس قرار می‌گیرد.

 

جمع بندی ترموستات سه رله


در این مقاله سه مدل از ترموستات‌های برندهای معروف را معرفی نمودیم و شما را با کارکرد هریک آشنا نمودیم. این ترموستات‌ها در سیستم‌های سرمایشی نقش مهمی برعهده دارند. آن‌ها با تنظیم دمای سردخانه و یا هرمحیط دیگر سبب ایجاد تعادل دما در محیط مذکور می‌شود. همچنین سه مدل کلی کنترلر دما را توضیح دادیم.
مهر ۷, ۱۳۹۹

بیتزر – فراسکلد – سانیسو – کستل – کوپلند – دانفوس – آلکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام و عرض ادب

 

جهت ارتباط با تیم مشاوره در واتس آپ پیام دهید
×