ارتباط با ما 02177610347

فیلتر درایر چگونه کار میکند؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه فیلتر درایر همانند سایر قطعات و تجهیزات دستگاه‌های سرمایشی در چرخه تبرید دارای وظیفه مشخصی می‌باشد. کار اساسی که فیلتر درایر انجام می‌دهد مربوط به رطوبت گیری سیستم است. محل نصب فیلتر درایر در خطوط لوله مکش و ماده سرد کننده می‌باشد تا بتواند رطوبت و آب مواد داخل سیستم را جذب نماید. در این ...

فیلتر درایر
5 دقیقه
0 دیدگاه
پارسکول
زمان مطالعه: 5 دقیقه

فیلتر درایر همانند سایر قطعات و تجهیزات دستگاه‌های سرمایشی در چرخه تبرید دارای وظیفه مشخصی می‌باشد. کار اساسی که فیلتر درایر انجام می‌دهد مربوط به رطوبت گیری سیستم است. محل نصب فیلتر درایر در خطوط لوله مکش و ماده سرد کننده می‌باشد تا بتواند رطوبت و آب مواد داخل سیستم را جذب نماید.

 

در این مقاله قصد داریم شما را با این قطعه مهم از سیستم سرمایشی و نحوه کارکرد و نکات مهم آن در زمان نصب آشنا کنیم.

 

موادِ رطوبت‌گیر در فیلتر درایرها کدامند؟
۱.آلومینایِ فعال شده
۲.سولفات کَلسُیُم
۳.سیلیکاژِل
۴.آلومیناژِل
۵.شبکه توری(سِرَند)بسیار ظریف و مولکولی

اکثر موارد رطوبت گیر که ذکر شد می‌توانند رطوبت و آب، رسوبات و اسید های مواد سرما زا را جذب کنند. محل قرار گیری فیلتر درایرها در مسیر لوله ای است که دارای ماده یا سیال سرد کننده می‌باشد و در مجاورت سوپاپ کنترل جریان نصب می‌گردد. فیلتر داریر در حالت عمودی باید قرار گیرد و ماده مبرد داخل آن باید از پایی به بالا جریان داشته باشد.

 

به دلیل اینکه که گرما می‌تواند رطوبت را از آن‌ها بگیرد و دوباره جذب سیال شود، مواد و وسایل جاذب رطوبت باید در جای سرد و خنک نگه داشته شوند. مدت زمان قرار گیر رطوبت‌ گیرها تا وقتی است که این مواد قدرت جذاب خود را از دست نداده باشند، است.

فیلتر درایر

 

وظایف فیلتر درایر چیست؟

 

وظیفه اصلی و مهم این قطعه همانطور که بیان شد، جذب رطوبت از مایع سرد کننده در لوله خط مایع می‌باشد. ولی این قطعه وظایف دیگری نیز دارد که بطور خلاصه در ادامه اورده شده است.

 

1.سیستم سرمایشی را در برابر ذرات هوا محافظت می‌کند.
2.با حذف ذرات خارجی می‌تواند واکنش‌های شیمیایی را در چرخه سردکنندگی به حداقل ممکن برساند.
3.این فیلتردرایر علاوه بر جذب رطوبت از ماده مبرد می‌تواند اسید و ذرات جامد را جمع آوری نموده و از آسیب رسیدن به دستگاه جلوگیری نماید.
4. استفاده از رطوبت گیرها در اریفیس شیر انبساط از تشکیل برفک جلوگیری می‌کند.
معرفی انواع فیلتر درایر
از آنجایی که فیلتر درایرها کاربردهای گوناگونی دارند، در انواع مختلف و متنوعی نیز تولید و ساخته می‌شوند. دو مدل متداول آن نوع یک طرفه و نوع دو طرفه این قطعات می‌باشد. مدل یک طرفه باید در زمان نصب در جهت مشخصی روی خط لوله قرار گیرد؛ چنانچه در جهت مشخصی نصب نگردد عملکرد آن دچار مشکل شده و نمی‌تواند رطوبت موجود در ماده مبرد را جذب نماید.

 

در ادامه به معذفی سه مورد از مدل‌های فیلتر درایر می‌پردازیم.
1.فیلتر درایر خط مایع: این مدل از رایج ترین فیلتر درایرها می‌باشد که محل نصب آن روی جریان بازگشتی ماده سرد کننده می‌باشد.
2.فیلتر درایر های دو جهته : در این نوع رطوبت گیرها برای اطمینان از عملکرد فیلتر، یک شیر یک طرفه نصب می‌گردد.
3.فیلتر درایرهای ترکیبی: دلایل مختلفی برای نصب فیلتر داریر روی دستگاه وجود دارد. استفاده از فیلتر درایرهای ترکیبی برای کنترل موارد مختلفی در خط جریان به کار می‌رود. مانند حذف رطوبت، حذف اسیدهای ضعیف یا ذرات جامد بطور همزمان در یک سیستم به وسیله فیلتر درایرهای ترکیبی صورت می‌گیرد.

 

آشنایی با اجزای فیلتر درایر

 

رطوبت گیر سیستم دارای چهار قطعه می‌باشد؛ که شامل هسته، فنر، نمد و صفحه توری است.
1.هسته: قسمت اصلی سیستم را تشکیل می‌دهد که وظیفه جذب رطوبت و ناخالصی‌ها را در مایع مبرد بر عهده دارد.
2.فنر: به دلیل اینکه باید فیلتر درایر در خط مایع بی حرکت باشد، بنابراین برای ثابت نگه داشتن آن از یک فنر در ساختار آن استفاده می‌شود.
3.نمد: برای جلوگیری از آسیب رساندن فنر به هسته ، نقش یک ارتعاش‌ گیر و لرزه‌گیر را در این قطعه برعهده دارد.
4.صفحه توری: نقش این صفحه مشبک جلوگیری از خارج شدن ذرات سیال از فیلتر درایر می‌باشد؛ که در نتیجه از اتفاقات بعدی مانند انفجار هنگام جوشکاری جلوگیری می‌کند.
نکات کلیدی در مورد فیلتر درایر
• فیلتر درایر ها باید برای همیشه در سیستم باقی بمانند.
• دستگاه‌های رطوبت گیر مانند یک اسفنج عمل می‌کنند.
• اگر فیلتر درایر کوچک باشد وقتی کاملا اشباع شود نمی‌تواند بطور کامل رطوبت ماده سردکننده را جذب نماید
• با استفاده از رطوبت سنج می‌توان از حالت اشباع یا غیر اشباع فیلتر آگاه شد
• استفاده از رطوبت سنج در دستگاه های تهویه هوا که یخ زدگی در آن‌ها رخ نمی‌دهد مهم است.
نکات مهمی که باید به هنگام تمیز کردن سیستم سرمایشی مدنظر داشت.
برای تمیز کردن هر قطعه ای باید ب موارد مهمی توجه نمود، بنابراین در مورد تمیز کردن یک سیستم سرد کننده نیز چهار کار ضروری و اساسی را انجام داد که به شرح زیر می‌باشد.
۱-گرفتن آب
۲-گرفتن اسید
۳-خارج کردن ذرات جامد
۴-داشتن وسیله ای که نشان دهد کار جذب رطوبت تمام شده است

 

کاری که فیلتر درایرها انجام می‌دهند شامل، گرفتن آب، گرفتن اسید و خارج کردن مواد خارجی از سیال سردکننده است.

 

اما به دو دلیل باید برای سنجش رطوبت باید از رطوبت سنج استفاده نمود؛ یکی اینکه روغن می‌تواند به آرامی رطوبت خود از دست بدهد و دیگری احتمالا در طول زمان عایق سیستم‌های بسته مقداری رطوبت از خود آزاد می‌کنند.

 

بنابراین برای آگاهی از مقدار رطوبت و مطلع شدن از اشباع شدن فیلتر درایر از رطوبت باید رطوبت سنج مورد استفاده قرار گیرد.

 

نکات ایمنی مهمی که باید در مورد فیلتر داریرها به آن‌ها توجه نمود
1.یک فیلتر درایر بر روی خط لوله ممکن است به مرور دچار اختلال عملکرد شود. بنابراین باید پس از یک مدت مشخص آن را تعویض کرد. برای مثال اگر افت فشار در فیتلر درایر از یک مقدار مشخصی فراتر رود، باید آن را تعویض کرد.
2.هنگام نصب فیلتر درایرهای مدل یک جهته، باید آن‎ها را طبق فلش درج شده روی فیلتر نصب نمود.
3.ممکن است جذب رطوبت در ساختمان رطوبت گیرها به صورت شیمیایی و فیزیکی انجام شود؛ بنابراین در برخی موارد ممکن است با دادن گرما به فیلتر درایر بتوان مجدداً آن را احیا کرد. اما چنانچه در توضیحات راهنمای فیلتر به استفاده از این موضوع اشاره ای نشده باشد، نباید از این روش کمک گرفت.

4.در هنگام انتخاب نوع فیلتر درایر باید هم نوع سیال مبرد و هم نوع روغن کمپرسور را مدنظر قرار داد.
.5همانطور که می‌دانیم سایت گلس میزان رطوبت سیستم را مشخص می‌کند؛ و بعد از فیلتر درایر نصب می‌شود. نشانگری که در این قطعه وجود دارد در صورتی که مقدار رطوبت از حد خاصی بالاتر رود را با تغییر رنگ نشان می‌دهد.

چنانچه تغییر رنگ این شناساگر به رنگ زرد در آمده باشد، علامت این است که باید فیلتر درایر تعویض گردد.

 

فیلتر درایر

جمع بندی رطوبت گیرها در سیستم سرمایشی

 

بطور کلی در این مقاله در مورد فیلتر درایر یا رطوبت گیر سیستم‌های سرمایشی صحبت کردیم. همانطور که می‌دانیم ورود رطوبت و برخی ذرات فیزیکی به ساختمان کمپرسور یا سیستم تبرید می‌تواند خرابی‌های جبران ناپذیری را بوجود آورد.

 

برای جلوگیری از همچین خساراتی از قطعه فیلتر درایر یا رطوبت گیر در خط مایع استفاده می‌شود. این فیلتر درایرها معمولاً به صورت عمودی و در پایان جریان برگشتی سیال مبرد نصب می‌گردند.

 

همچنین ساختار این قطعه به شکلی است که قادر است ذرات جامد و اسیدی را به دام انداز و از حرکت آن‌ها در جریان سیال سردکننده جلوگیری کند. در ادامه این مقاله وظایف اصلی و فرعی این قطعه فیلتر درایر را بیان کردیم و گفتیم که فیلتر رایر، سیال مبرد و روغن کمپرسور را در برابر ورود رطوبت و دیگر عناصر شیمیایی محافظت می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام و عرض ادب

 

جهت ارتباط با تیم مشاوره در واتس آپ پیام دهید
×