ارتباط با ما 02177610347

سیستم تبرید مرکزی

زمان مطالعه: 3 دقیقه سیستم تبرید مرکزی سیستم تبرید مرکزی و یا تبرید کمپرسور موازی یکی از سیکل های تبرید تراکمی میباشد که در صنعت تهویه مطبوع و تبرید به منظورسرد کردن سیالات مختلف به کار گرفته می شود. از کاربرد های آن میشود به استفاده در ساختمان های حاوی فضاهای بزرگ و نیز فروشگاه های زنجیره ای با ...

سیستم تبرید مرکزی
3 دقیقه
0 دیدگاه
پارسکول
زمان مطالعه: 3 دقیقه

سیستم تبرید مرکزی

 

سیستم تبرید مرکزی و یا تبرید کمپرسور موازی یکی از سیکل های تبرید تراکمی میباشد که در صنعت تهویه مطبوع و تبرید به منظورسرد کردن سیالات مختلف به کار گرفته می شود.

 

از کاربرد های آن میشود به استفاده در ساختمان های حاوی فضاهای بزرگ و نیز فروشگاه های زنجیره ای با یخچال های زیاد و در اتاق سرد خانه ها اشاره کرد.

 

در این سری از سیستم ها به جای استفاده از تعداد زیادی سیستم تبرید مجزا دارای ظرفیت پایین از یک سیستم تبرید مرکزی که از تعداد کمتری کمپرسور با ظرفیت بالا که به طور موازی با هم ترکیب شده اند به عنوان جایگزین میگذارند.

 

روند پیشرفت صنعت به سویی می رود که بهینه سازی و کاهش دادن مصرف انرژی یکی از مهم ترین اصول های تولید در همه صنایع است.از مهم ترین ویژگی های سیستم تبرید مرکزی کنترل ظرفیت به شکل پلکانی می باشد.

 

به این شکل که طراحی ظرفیت کمپرسورها برطبق بیشینه بار سرمایشی در نظر گرفته شده و در زمان کارکرد ، با کاهش بار برودتی مورد احتیاج ، کمپرسورها هم قدرت خود را کم کرده و باعث کنترل پیوسته سیستم و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود . موازی سازی کمپرسورها سبب بهره وری انرژِی ، عمر بیشتر و خدمات کمترنیز میشود.

• معرفی سیستم تهویه تبرید مرکزی VRF:

 

در کل سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی VRF به دو دسته تقسیم میشود که به بررسی هر یک از انها میپردازیم.

 

GHPمخفف کلمه gas heat pump میباشد که نیروی محرک کمپرسور در ان یک موتور احتراق داخلی میباشد و همچنین به وسیله ی گاز لوله‌ کشی شهری کار می‌کند و EHP مخفف Electric heat pump میباشد که نیروی محرک کمپرسور در آن یک الکتروموتور میباشد که با مصرف انرژی برق شروع به کار می‌ کند.

 

در تعریف مختصر ، این دستگاه مانند کولر گازی با چندین یونیت داخلی می ‌باشد.همچنین لازم به بیان است که با توجه به حساسیت سیستم VRF ، اجرای کار آن بسیار حساس و تخصصی میباشد که در صورت وجود کوچک ترین نقص در طراحی یا اجرا، کل سیستم دچار اختلال می شود.

 

بنابراین بهتر است درصورت خرید دستگاه از هر کمپانی و یا برندی ، نصب و اجرا ان بر عهده فروشنده و متخصص ان باشد.

روند فعالیت سیستم تبرید مرکزی:

 

معنای VRF جریان متغیر مبرد میباشد. منظور از متغیر بودن جریان مبرد این میباشد که در سیستم‌ های تراکمی مثل چیلر تراکمی، جریان مبرد ورودی به اپراتور، همواره دارای میزان مشخص و ثابتی میباشد.

 

اما در VRF که بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می ‌کند، این توانایی وجود دارد که میزان جریان مبرد ورودی به هر اوپراتور (یونیت‌ های داخلی نصب شده در ساختمان) را می شود کنترل نمود و در نتیجه دمای هر یک از اوپراتور ها را به شکل مستقل و جدا از سایر اپراتورها تنظیم کرد.

 

داخل سیستم تهویه مطبوع VRF، کمپرسور به وسیله ی موتور الکتریکی به گردش درمی اید و سیال مبرد (گاز فریون) را داخل لوله ‌ها، یونیت ‌های بیرونی و داخلی به گردش دراورده تا در حین سیکل عمل سرمایش و گرمایش در سیستمی کاملا منسجم انجام بگیرد.

 

گنجایش این سیستم‌ ها بین 22KW تا 252 KW میباشد که به شکل واحد کاملا یک شکل می‌ توانند همه ی نیازهای برودتی، حرارتی وتنظیم سرعت هوای ورودی به هر واحد را به بهترین شکل ممکن و به شکل هوشمند و مستقل از دیگر واحد ‌ها انجام دهند.

 

کاربرد سیستم‌ تبرید مرکزی VRF

 

سیستم‌ های پمپ گرمایی مولتی اسپلیت، که در آن ها از تعدادی واحد داخلی متصل شده به یک واحد خارجی استفاده شده است ، از یک تکنولوژی متناسب برای ساختمان‌ های مسکونی و تجاری سبک، به سیستم‌ های با جریان متغیر مبرد یا VRF تغییر کرده و متحول شده‌ اند که می ‌توانند تهویه خوبی را برای ساختمان‌ های تجاری بزرگ فراهم کنند.

 

در فناوری VRF از کنترل ‌های هوشمند یک‌ شکل، محرک‌های سرعت متغیر، لوله‌ کشی مبرد و بازیابی گرما در جهت تولید محصولاتی استفاده می ‌کنند که دارای ویژگی‌ هایی مانند سهولت نصب، بازدهی بالای انرژی، انعطاف پذیری عملکرد و کنترل منطقه هستند.

 

در فناوری VRF امروزی از موتورهایی با مبدل جریان (کموتاتور) الکترونیکی (ECM)، کمپرسورهای پیچی به همراه محرک معکوس‌ گر، کمپرسور‌های چند تایی، پیکربندی چند کاره، مداربندی پیچیده مبرد و روغن، برگشت‌ها و کنترل‌هایی بکار گرفته می ‌شوند که اجازه می ‌دهند تا 60 واحد داخلی و حتی بیشتر به شکل متصل به یک واحد خارجی کار کنند. سیستم‌های مولتی اسپلیت متشکل از چند قسمت داخلی متصل به یک واحد خارجی هستند.

 

قطعه های اصلی سیستم تبرید مرکزی VRF

 

این قطعه ها عبارتند از:


یونیت خارجی که مجموعه کندانسور و فن ،الکتروموتور، کمپرسور، شیر انبساط الکترونیکی، بدنه محافظ بیرونی، شاسی دستگاه را شامل میشود که به طور معمول روی پشت بام یا داخل فضای آزاد نصب می‌ شود.

 

یونیت‌های داخلی که به‌ شکل سقفی، دیواری و زمینی داخل ساختمان نصب و راه اندازی می‌ شوند و شامل اوپراتور (کویل مسی) و فن میباشند.

 

شما کاربران گرامی میتوانید با مراجعه به سایت پارسکول در مورد خرید و یا ساخت انواع سیستم تبرید مرکزی اطلاعات لازم و کافی را کسب کنید.

بیتزر – فراسکلد – سانیسو – کستل – کوپلند – دانفوس – آلکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام و عرض ادب

 

جهت ارتباط با تیم مشاوره در واتس آپ پیام دهید
×