ارتباط با ما 02177610347

آشنایی با سردخانه های بزرگ

زمان مطالعه: 3 دقیقه اشنایی با سردخانه ها: سرد خانه بزرگ بی شک در صنعت مواد غذایی نگهداری مواد اولیه و محصول انتهایی در شرایط استاندارد دما و رطوبت یک اصل کاملا ضروری و لازم میباشد. سردخانه ها دارای انواع سرد خانه های ثابت و متحرک و همچنین کوچک و بزرگ استاندارد و تجهیز شده به تکنولوژی روز دنیا ...

3 دقیقه
0 دیدگاه
پارسکول
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اشنایی با سردخانه ها:

سرد خانه بزرگ بی شک در صنعت مواد غذایی نگهداری مواد اولیه و محصول انتهایی در شرایط استاندارد دما و رطوبت یک اصل کاملا ضروری و لازم میباشد.

سردخانه ها دارای انواع سرد خانه های ثابت و متحرک و همچنین کوچک و بزرگ استاندارد و تجهیز شده به تکنولوژی روز دنیا میباشد.

سرد خانه ها در جهت نگهداری مواد غذایی و افزایش طول عمر نگهداری آن ها و نیز به منظور افزایش کیفیت عرضه محصول به بازار، کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده اند.

باغ داران و عرضه کنندگان لبنیات و مواد پروتئینی به اسانی می‌ توانند با استفاده از سردخانه مدیریت عرضه خود را بهبود ببخشند و سود آوری را افزایش دهند.

در این مقاله به بررسی خصوصیات سرد خانه های بزرگ میپردازیم.

 

مهم ترین وظایف سرد خانه بزرگ چیست؟

مهم ترین وظایف سرد خانه ها و به خصوص سرد خانه بزرگ، جلوگیری از فاسد شدن کالاهای داخل آن با حفظ کیفیت طولانی مدت میباشد و درصورتی که نتواند یک سرد خانه استاندارد مواد و کالا داخل خود را به مدت طولانی و وقت معینی نگهداری کند آن سردخانه به یقیین کیفیت مناسب و استانداری ندارد.

بهتر است این نکته را بدانیم که کاربری سرد خانه در نگهداری مواد غذایی، انواع داروها، کشاورزی، سیستم های نظامی، میوه و سبزیجات و … محصور و مختصر نمیشود و بسیار گسترده تر میباشد.

تاریخچه ساخت اولین سردخانه

در سال ۱۹۸۵ مساله حفظ لایه اوزون و نقش اتم های کلر در تخریب لایه ازون طرح شد که منجر به قرارداد « وین » شد.

در سال ۱۹۸۷ با تصویب پروتکل مونترال با عنوان” ممنوعیت تولید مبردهای مخرب لایه ازون ” طی برنامه زمان بندی شده، تمام مبردهای CFC و HCFاز برنامه تولید و استفاده خارج شد ،که این موضوع باعث اختراع مبردهای جدید HFC شد.

مبردهای HFC مشکل تخریب لایه اوزون را نداشته ولی پتانسیل بالایی در گرمای گلخانه ای داشته که با تصویب پروتکل کیوتو در سال ۱۹۹۷ با عنوان “ممنوعیت استفاده از موادی با پتانسیل بالا در گرمایش کره زمین ” استفاده از مبردهای HFC نیز ممنوع شد و باعث دستیابی و استفاده از مبردهای ترکیبی و مصنوعی و همچنین بازگشت به استفاده از مبردهای طبیعی مثل آمونیاک شد.

سردخانه ها در چه مواردی کاربرد دارند؟

از سرد خانه ها استفاده های زیادی میشود که در اینجا ما چند دسته مختلف را برای شما معرفی و بررسی مینماییم:

• سردخانه خانگی یا همان یخچال هایی که در همه خانه ها پیدا می شوند.

 

• سردخانه سوپرمارکت ها ونیز فروشگاه ها که انواع محصولات گوشتی و مرغی و بستنی ها، در آن نگهداری میشوند و به فروش میرسند.

 

• سرد خانه بزرگ که فروشگاه ها و رستوران های بزرگ، هتل ها، دانشگاه ها و پادگان ها از آن استفاده میکنند.

• سردخانه صنعتی که در کارخانجات های بزرگ و عظیم صنعتی از آن ها استفاده میشود.

مهم ترین اجزای سرد خانه را کمپرسور، کندانسور، اواپراتور یا تبخیر کننده و شیر انبساط های آن تشکیل میدهد.همچنین محفظه سرد خانه هم به دلیل محفاظت از سرما و کاهش مصرف انرژی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد.

در سردخانه های صنعتی و تجاری بطور معمول از ساندویچ پنل ها برای محفظه استفاده میکنند که به آن ها ساندویچ پنل سردخانه ای می گویند.

اهمیت این صنعت به نحوی است که یکی از معیارهای سنجش رشد فن آوری در یک کشور، تعداد واحدهای صنعتی انجماد مواد غذایی و سیستم های حمل و نقل سردخانه دار و سردخانه های نگهداری می باشد.

 

در راستای سیستم تبرید با آمونیاک از سال ۱۹۳۰ تولید انواع فریون ها شکل گرفت و به طور گسترده ای در سیستم های خانگی و تجاری مورد بهره برداری قرار گرفت.

ابعاد و اجزا تشکیل دهنده سرد خانه بزرگ

دیوارهای داخلی سرد خانه بزرگ همچنین از دیوارهای فلزی با فاصله ۲۰ تا ۲۵ متر از دیگر دیوار ها ساخته شده است؛ که در بین این دیوارها از عایق تزریقی مایع استفاده شده است. همینطور ایزولاسیون درها هم به سبک دیوارها انجام میشود ، تا بین محیط سردخانه و دمای بیرون به هیچ وجه مبادله ی دمایی صورت نگیرد.

باید این نکته را در نظر داشت که در تولید سرد خانه بزرگ ، اتاقک‌هایی تعبیه شده که باید دارای سیستم کنترل دما باشند، تا دمای اتاقک ‌ها در مقدار ثابتی حفظ شود و تمام قسمت های سردخانه دمای یکسانی داشته باشد.

این کنترل دما به کمک نیتروژن که دارای دمای ۱۹۶- درجه سانتی‌ گراد میباشد انجام می‌ شود .

به‌ شکلی که نیتروژن از بین شبکه ‌های تعبیه شده حرکت کرده و سرمای تولید شده از آن به صورت دمنده وار داخل محیط می‌ شود.پس از آن نیتروژن دمای گرم اتاق را کرده و برای سرد شدن دوباره وارد اواپراتور می ‌شود.

سایت پارسکول به شما کاربران گرامی این امکان را میدهد که در مورد خرید و یا ساخت انواع سرد خانه بزرگ اطلاعات لازم و کافی را به دست اورید و بهترین لوازم را با نازلترین قیمت و بالاترین کیفیت خریداری فرمایید.

بیتزر – فراسکلد – سانیسو – کستل – کوپلند – دانفوس – آلکو

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام و عرض ادب

 

جهت ارتباط با تیم مشاوره در واتس آپ پیام دهید
×