ارتباط با ما 02177610347

سایت گلس در خط مایع چه وظیفه ای دارد و محصول کدام کشور است؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه سایت گلس در خط مایع یا صفحه شیشه ای برای مشاهده وجود سیال سرد کننده در کمپرسور می‌باشد. بوسیله این سایت گلس می‌توان میزان شفافیت و رنگ و حرکت ماده مبرد را در چرخه تبرید مورد بررسی قرار داد. کاربرد سایت گلس برای تشخیص تله بخار¬های مسدود شده، شیر¬ها، صافی¬ ها و مبرد¬ها می‌باشد. مثال‌هایی ...

سایت گلس
5 دقیقه
0 دیدگاه
پارسکول
زمان مطالعه: 5 دقیقه

سایت گلس در خط مایع یا صفحه شیشه ای برای مشاهده وجود سیال سرد کننده در کمپرسور می‌باشد. بوسیله این سایت گلس می‌توان میزان شفافیت و رنگ و حرکت ماده مبرد را در چرخه تبرید مورد بررسی قرار داد. کاربرد سایت گلس برای تشخیص تله بخار¬های مسدود شده، شیر¬ها، صافی¬ ها و مبرد¬ها می‌باشد.

 

مثال‌هایی مهمی از کاربردهای سایت گلاس از قبیل مشاهده حباب و یا کف در سیستم تبرید از وجود یک مشکل از عدم کارکرد درست یک بخش می‌باشد. در این هنگام اپراتور با مشاهده مایع کف آلود در صفحه شیشه ای ، متوجه وجود ایراد در سیستم می‌شود.

 

از نقص‌های موجود در سیستم‌های تبریدی می‌تواند مواردی همچون نشت در سیستم مبرد، افت فشار بیش از حد در فیلتر¬های نصب شده و یا مسدود شدن یکی دیگر از تجهیزات باشد. با استفاده از سایت گلس می‌توان رنگ سیال را بررسی نمود و در نقاط مختلف مسیر آن‌ها را با هم مقایسه کنیم.

 

سایت گلس در خط مایع چه وظیفه ای دارد و محصول کدام کشور است؟


سایت گلس محصول شرکت کستل آلمان می‌باشد؛ که در ایران از طریق نمایندگی‌های فروش معتبر این شرکت می‌توان محصول مورد نظر خود را تهیه کنید. به وسیله قطعه سایت گلاس می‌توان وضعیت سیال عبوری در خط مایع چرخه تبرید را مشاهده کرده و آن را از لحاظ مقدار مایع و رنگ و میزان رطوبت نفوذی به سیستم بررسی نمود.

 

از لحاظ نوع به انواع یک طرفه، دو طرفه دید و 360درجه دید دسته بندی می‌شود. همچنین در خطوط روغن کاری، مایع و خطوط گاز کاربرد دارد.
از جمله تجهیزات خاصی که در سایت گلس جهت نتیجه گیری بهتر و مشاهده جهت جریان ماده سرد کننده استفاده می‌شود، می‌توان به روتور، پروانه، ball flow indctor و فلپر اشاره کرد.

سایت گلس

سایت گلس در خط مایع چگونه کار می کند؟

 

وظیفه سایت گلس در سردخانه جهت دیدن سیال در دستگاه می‌باشد؛ همچنین می‌توان از مقدار رطوبت و مشکلات دیگر چرخه تبرید مطلع شد. سه کاری که سایت گلس در خط مایع دارد شامل، نشان دادن ماده مبرد به شکل ستون جامدی ازمایع، نمایش دادن مایع به شکل کف آلود سفید و حباب دار در صورت وجود مقدار کمی از مایع و مشخص کردن میزان نفوذ رطوبت به سیستم با تغییر رنگی که توسط نشانگری که در وسط سایت گلس وجود دارد.

سایت گلس

موارد کاربرد سایت گلاس ها به شرح زیر می‌باشد


در مسیر جریان ماده مبرد که حاوی مخلوطی ذرات جامد مانند رزین، پودر¬های غیر ارگانیک و محصولات غذایی می‌باشد، سایت گلاس امکان مشاهده این مواد جامد را می‌دهد .
در هنگام روغن کاری تجهیزات برای تشخیص رنگ روغن و وجود یا عدم وجود روغن توسط اپراتور از سایت گلاس استفاده می‌شود.

 

در هنگامی که خطوط حرکت سیال در چرخه مبرد در حال تمیزکاری است قابلیت مشاهده مواد خارجی غیرمعمول و مواد باقی مانده را دارد.


با استفاده از این صفحه شیشه ای در خطوط بخار نیز می‌تواند سیال مایع شده را مشاهده نمود که در صورت وجود این مایع در مسیر حرکت گاز بوسیله اپراتور از مسیر حذف می‌شود؛ تا از بروز مشکل در چرخه نبرید جلوگیری به عمل آید.

 

معرفی انواع سایت گلس در خط مایع


سایت گلس ها دارای انواع متنوعی هستند که در دسته بندی های مشخص قرار داده شده اند. دو دسته کلی سایت گلاس‌ها، شیشه¬ های سایت گلاس¬ (Sight Glass Window) و نمایشگر¬های شیشه¬ای (Sight Flow Indicator)می‌باشند. توجه کنید که بنابر تجارب قبلی هر کارخانه ای نوع خاصی از سایت گلس‌ها را تولید و توسعه می‌دهد.

 

شیشه های سایت گلس بر روی تانک‌ها و مخازن نصب شده و کاربرد دارد؛ و نوع نمایشگر شیشه ای نیز درون خط حرکت سیال در کمپرسور نصب می‌گردد.

 

معرفی دو نوع سایت گلس از لحاظ کاربرد در چرخه تبرید

 

1.سایت گلاس در بدنه کمپرسورجهت رویت وضعیت روغن کارتل.
دریچه دید یا همان سایت گلس در جهت مشاهده وضعیت روغن از نظر آلودگی و اسیدی شدن و احتمال حل شدن در مبرد و اندازه روغن به کار می‌رود. این صفحه شیشه ای باید در معرض دید اپراتور قرار بگیرد و بنابراین کمپرسور باید در جهت سایت گلس نصب شود. همچنین در بعضی کمپرسورها سایت گلس در دو سمت کارتل نصب می‌شود.

از شیشه گلس می‌توان رنگ روغن را تشخیص داده و از سلامت روغن کمپرسور مطمئن شد. برای مثال اگر رنگ روغن بی رنگ و یا روشن متمایل به قهوه ای باشد پس روغن سالم است. در صورتی که رنگ روغن تیره باشد پس روغن ناسالم است و باید تعویض شود.

2.سایت گلس درخط مایع جهت رویت مایع گاز
برخی از سایت گلس ها میزان رطوبت سیستم را نشان می‌دهند، که تغییر رنگ نشان دهنده میزان رطوبت سیستم می‌باشد.

محل قرار گیری سایت گلس در خط مایع بوده و قبل از شیر انبساط و بعد از وسایل دیگر در خط مایع نصب می‌گردد.

 

چنانچه مایع سرد کننده از طریق سایت گلاس حباب دار و کف آلود سفید مشاهده شود، نشان دهنده عبور مقدار کمی مایع در خط جریان است. در خط مایع‌های طولانی می‌توان از چندین سایت گلس استفاده نمود؛ همچنین در سیستم‌هایی که به درستی کار می‌کنند سیال سرد کننده به شکل مایع مشاهده می‌شود.

 

انواع رنگ در سایت گلس در خط مایع برای تشخیص رطوبت سیستم
در سیستم تبریدی، رنگ مایع نشانگری که در وسط سایت گلس قرار دارد بر اساس منظم بودن جریان ، میزان رطوبت و برگشت روغن کمپرسور به کارتر حاوی حسگر رطوبت است که به هنگام وجود رطوبت از طیف رنگ سبز به زرد تغییر می‌کند. بر طبق همین تغییر رنگ سایت گلس قابلیت تشخیص سریع و ایمن شرایط سیال سرد کننده را دارا می‌باشد.

 

• رنگ سبز: سیستم در حالت نرمال کار می کند.
• رنگ سبز فسفری: سیستم مشکل دارد.
• رنگ زرد: فیلتر رطوبت گیر باید تعویض شود.
انواع سایت گلاس کستل (Castel Sight Glass)
سایت گلاس شرکت کستل دارای 13 مدل اصلی بوده و برحسب کد قطعه معرفی می‌شود؛ در این مقاله ویژگی‌های سه مدل پیچ تو پیچ و مهره ای و جوشی را بیان می‌کنیم.


این سایت گلاس ها دارای قابلیت کاربرد درسیستم های تبرید تجاری، صنعتی را داشته و قادراند با مبردهای R134a, R404A, R407C,R410A,R507 R22, کار می کنند.

 

• محدوده دمای مجاز مبرد 110 تا 30-
• بدنه از جنس برنج نورد گرم سری ST-UNI EN 12165 – CW 617N
• اتصال جوشی از جنس مس EN12735-1-Cu-DHP
• رینگ با محافظ صفحه ای از جنس فولاد
• سیل گسکت خارجی از جنس لاستیک کلوروپرن
• کلاهک رینگ از جنس پلی استر الاستومر
1.سایت گلس مهره‌ای کستل مدل 3910/4 سایز 1/2
• جنس بدنه سایت گلس کستل از برنج نورد گرم
• سیل گسکت از جنس لاستیک کلوروپرن
• کلاهک رینگ از جنس پلی استر الاستومر
• سازگاری با انواع مبردهای رایج
2.سایت گلس پیچ تو پیچ کستل مدل 3750/55 سایز 5/8
• بدنه آن از جنس برنج نورد گرم
• اتصال جوشی از مس و با رینگ‌هایی دارای محافظ فولادی
• سازگاری با انواع مبردهای رایج
3. سایت گلس جوشی کستل مدل 3740/4 سایز 1/2
• بدنه آن از جنس برنج نورد گرم
• اتصال جوشی از مس و با رینگ‌هایی دارای محافظ فولادی
• سازگاری با انواع مبردهای رایج
• با اغلب مبردهای رایج سازگاری دارد
• در بازه دمایی 30- تا 110 درجه سانتی‌گراد قابل استفاده است.

 

جمع بندی سایت گلس در خط مایع


در این مقاله در مورد سایت گلس در خط مایع صحبت شد و گفتیم که قطعه ای در مسیر جریان مایع مبرد در چرخه تبرید است که وظیفه نشان دادن حضور یا عدم حضور روغن کمپرسور را دارد. همچنین از روی تغییر رنگ مایع وسط این قطعه می توان میزان نفوذ رطوبت به سیستم را شناسایی نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام و عرض ادب

 

جهت ارتباط با تیم مشاوره در واتس آپ پیام دهید
×