ارتباط با ما 02177610347

نحوه برگشت مایع به کمپرسور به شکل اتفاق می‌افتد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه برگشت مایع به کمپرسور یک ایراد و مشکل رایج در سیستم‌های تبرید است که باعث از کار افتادن سیستم می‌شود.در این مقاله در مورد دلایل مختلف برگشت مایع مبرد به کمپرسور، نشانه‌های برگشت مایع به کمپرسور، نحوه برگشت مایع به کمپرسور و روش‌هاي پيشگيرانه از برگشت مبرد مایع به کمپرسور را توضیح خواهیم داد. نحوه ...

تجهیزات صنعتی -کمپرسور - کمپرسور سردخانه
4 دقیقه
0 دیدگاه
پارسکول
زمان مطالعه: 4 دقیقه

برگشت مایع به کمپرسور یک ایراد و مشکل رایج در سیستم‌های تبرید است که باعث از کار افتادن سیستم می‌شود.در این مقاله در مورد دلایل مختلف برگشت مایع مبرد به کمپرسور، نشانه‌های برگشت مایع به کمپرسور، نحوه برگشت مایع به کمپرسور و روش‌هاي پيشگيرانه از برگشت مبرد مایع به کمپرسور را توضیح خواهیم داد.

 

نحوه برگشت مایع به کمپرسور به شکل اتفاق می‌افتد؟


بازگشت مایع مبرد به کمپرسور وقتی اتفاق می‌افتد که ماده سرد کننده به صورت مایع و به طرز کنترل نشده‌ای به داخل کمپرسور وارد می‌شود.در یک چرخه سردکنندگی ماده سرد کننده باید از اپراتور به شکل بخار خارج شده و وارد کمپرسور شود.


وقتی اپراتور دچار خرابی و مشکلی باشد ممکن است مقداری از این ماده به شکل مایع بماند و به همان صورت وارد کمپرسور شود.در نتیجه اینکه همیشه برگشت مایع به کمپرسور در اثر خرابی کمپرسور ایجاد نمی‌شود و گاهی خرابی قطعات دیگر مانند اپراتور سبب ایجاد این مشکل می‌شوند.


دلایل برگشت ماده مبرد به کمپرسور


دلایل و رخدادهای مختلفی می‌توانند سبب برگشت مایع به کمپرسور شوند. در اینجا متداول ترین علل ایجاد این مشکل را در سیستم‌های تبرید توضیح می‌دهیم.


1.مشکلات اواپراتور


خرابی اپراتور که در اثر یخ‌زدن و در نتیجه جریان نیافتن صحیح هوا و خرابی فن بروز می‌کند، می‌تواند سبب برگشت مایع به کمپرسور شود. ماده سردکننده در شرایطی مانند یخ زدن اواپراتور، خرابی فن ها، انتخاب ناصحیح اواپراتور فرصت کافی برای انتقال حرارت را نخواهد داشت. بنابراین مقداری از آن بدون تبدیل شدن به بخار، به شکل مایع به کمپرسور برمی‌گردند. برای حل این مشکل باید اپراتور بازبینی شده و از یخ زدن آن جلوگیری نمود.


2.خرابی شیر انبساط


سرعت ورود ماده سردکننده به اوپراتور باید توسط شی انبساط کنترل شود. چنانچه محل شیر انبساط براثر عواملی مانند باقی ماندن پلیسه حاصل از لوله کشی و ذرات گرد و غبار بصورت دائم باز بماند، ماده سردکننده بیش ازحد وارد اوپراتور می‌شود. این مقدار اضافه نمی‌تواند بخار شود و به شکل مایع وارد کمپرسور می‌شود.


همچنین باعت دقت داشت اگر محل بالب شیر انبساط به درستی نصب نشود، شیر انبساط میزان مناسب سوپرهیت را تشخیص نداده و باعث فرستادن مایع اضافه به چرخه می‌شود. برای حل این مشکل باید هنگام نصب بالب شیرنهایت دقت را به کاربرد و اینکه حتما شیرانبساط را در زمان‌های معین تمیزکاری نمود.


3.عدم جریان آب در اواپراتور آبی


وقتی به هر دلیلی حرکت آب در اوپراتور دچار مشکل شود، می‌تواند سبب برگشت مایع مبرد به کمپرسور را فراهم کند. برای جلوگیری از این نوع مشکل باید در مسیر آب یک فلوسوییچ نصب نمود.


4.حرکت ماده مبرد


در نیمه شب یا نزدیک صبح که سیستم خاموش بوده و کمپرسور از اوپراتور سردتر است، اختلاف فشاری بین ماده مبرد و روغن کمپرسور ایجاد می‌شود. در این حالت ماده سرد کننده به سمت با فشار کمتر حرکت می‌کند و چون کمپرسور دمای پایین و فشار کمی دارد به سمت آن می‌رود.

 

ماده سرد کننده وزن بیشتری از روغن کمپرسور داشته و در زیر روغن قرار می‌گیرد. سپس بعد از روشن شدن کمپرسور ماده سردکننده زیر روغن بجوش می‌آید و تبدیل به بخار شده و بصورت ذراتی وارد روغن کمپرسور می‌شود. با این اتفاق امکان دارد کمپرسور آسیب جدی ببینید و از کار بیفتد.


برای اینکه از چنین مشکلی پیش‌گیری شود، باید در کمپرسور از هیترکارتر استفاده شود. این هیتر مانع سرد شدن ماده سردکننده در اوپراتور می‌شود. در نتیجه هنگامی که سیستم خاموش است از بازگشت ماده مبرد به کارتر جلوگیری به عمل می‌آید.

 

نشانه‌های بازگشت ماده مبرد به کمپرسور


وقتی بازگشت مایع به کمپرسور اتفاق می‌افتد که سیستم با ظرفیت کمی کار می‌کند و بار زیادی روی آن نیست. همچنین در مواقعی که سیستم خاموش است این اتفاق رخ می‌دهد. در صورتی هریک از نشانه‌هایی که در ادامه مطرح می‌کنیم در سیستم مشاهده کردید باید آن را 24 زیرنظر بگیرید. دقیقا مشخصات و مشکلات را بررسی کنید تا عیب یابی به سرعت انجام شود و از رسیدن خسارت جدی به سیستم جلوگیری کنید.


1.کف کردن روغن


یکی از نشانه‌های برگشت مایع به کمپرسور کف کردن روغن است که در برخی مواقع در حالت عادی در همان ابتدا نیز رخ می‌دهد. هنگام شروع به کار کمپرسور به یکباره فشار مخلوط ماده سردکننده و روغن کاهش می‌یابد.

 

در چنین شرایطی روغن به مقدار کمتری در مبرد حل می‌شود و مقداری از مبرد اضافی تبخیر می‌شود و حجم آن افزایش می‌یابد که باعث جوشیدن روغن و ماده سردکننده شده و روغن کف می‌کند. در این حالت برخلاف حالت عادی که روغن کف می‌کند؛ به هنگام برگشت مایع به کمپرسور بصورت مستمر اتفاق می‌افتد.


2.کاهش راندمان سیستم


اگر روغن و ماده سرد کننده در طول سیکل با یکدیگر مخلوط شوند، سبب می‌شود مقداری روغن روی شیرها و لوله‌ها ریخته شود و باعث کاهش کارایی سیستم شود. همچنین هنگام ورود روغن به کمپرسور چگالی آن افزایش می‌یابد و باعث می‌شود کمپرسور هم فشار را بیش اندازه بالا ببرد. در نتیجه بار اضافی به کمپرسور تحمیل شده و انرژی بیشتری مصرف کرده و کارایی کمپرسور کاهش می‌یابد.


روشهاي پيشگيرانه از برگشت مبرد مایع به کمپرسور


1.استفاده از هيتر داخل كارتر


گاهی اوقات استفاده از سیکل پمپ دوان در سیستم‌ها به دلیل شرایط کارکرد و نظر مشتری مناسب به نظر نمی‌رسد. در این حالت استفاده از هیتر داخل کارتر توصیه می‌شود.

 

البته توجه کنید که هیتر از برگشت مایع به کمپرسور جلوگیری نمی‌کند، بلکه تنها باعث تبخیر شدن مایع سردکننده در روغن می‌شود.


2.جدا كننده روغن Separator Oil


برگشت روغن به کارتر در سيستم‌هاي دمـاي پـائين و يـا اواپراتورهـاي Flooded به سيكل ديفراست با گـاز داغ بستگی دارد. بنابراین استفاده از جداکننده روغن در سیکل کاری معمولی نقش بالایی در برگشت روغن دارد.


استفاده از جداکننده روغن نمی‌تواند مشکل برگشت روغن به کارتر را به دلیل طراحی اشتباه و مشکل برگشت مایع به کمپرسور را حل کند. این وسیله فقط دربعضی موارد می‌تواند برای رفع مشکل یک کمک کننده باشد.


3 . استفاده از سیکل Down Pump


اگر سیستم استفاده شده به مقدار زیادی ماده سرد کننده نیاز دارد احتمال برگشت مایع به کمپرسور بالا است و باید در آن از سیکل پمپ داون به کار رود. با این سیکل هنگامی که دستگاه خاموش است چون ماده سردکننده‌ای در اوپراتور وجود ندارد، بنابراین مایعی به سمت کمپرسور نمی‌رود.


سیکل پمپ دوان باعث بسته شدن شیر برقی خط مایع می‌شود؛ کمپرسور تمام مایع اپراتور را به سمت كاندنسر و ريسيور می‌مکد. در این صورت فشار داخل اپراتور کاهش پیدا کرده و سبب قطع شدن کنترل فشار پایین کمپرسور می‌شود.


4 .نصب مايع شكن در خط مكش Accumulator Suction .


نصب مایع شکن یک محل برای ذخیره ماده سرد کننده اضافی است که وارد سیستم شده است. بنابراین در سیستم‌هایی از آن استفاده می‌شود که احتمال برگشت مایع به کمپرسور بالا است.

 

این مایع شکن اضافه مبرد را در خود نگه می‌دارد و از وارد شدن ان به کمپرسور جلوگیری می‌کند.
برای مثال در سیستم هیت پمپ و دیفراست با گاز داغ استفاده از مایع شکن ضروری است. در هیت پمپ در هنگام تغییر کارکرد از سرمایش به گرمایش یا بالعکس امکان برگشت مایع وجود دارد. در سیستم دیفراست با گاز داغ نیز در ابتدای دیفراست یا در پایان سیکل احتمال برگشت مایع به کمپرسور است.


5.مقدار حداقلی ماده سرد کننده را در سیستم قرار دهید.


اگر مقدار بیش از اندازه ماده سردکننده باعث می‌شود به بخار تبدیل نشده و به صورت مایع وارد کمپرسور شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام و عرض ادب

 

جهت ارتباط با تیم مشاوره در واتس آپ پیام دهید
×