ارتباط با ما 02177610347

برج خنک کننده

زمان مطالعه: 4 دقیقه در کارخانجات و صنایعی که با تولید حجم وسیعی از حرارت همراه هستند، برج خنک کننده به عنوان مهم ترین و اساسی ترین دستگاه شناخته می شود.در حقیقت این برج در گام اول برای خنک کردن سیالات مختلف استفاده می‌شود که به عنوان کاربرد جانبی می تواند وظیفه تهویه مطبوع یا تامین دمای مناسب را ...

4 دقیقه
0 دیدگاه
پارسکول
زمان مطالعه: 4 دقیقه

در کارخانجات و صنایعی که با تولید حجم وسیعی از حرارت همراه هستند، برج خنک کننده به عنوان مهم ترین و اساسی ترین دستگاه شناخته می شود.در حقیقت این برج در گام اول برای خنک کردن سیالات مختلف استفاده می‌شود که به عنوان کاربرد جانبی می تواند وظیفه تهویه مطبوع یا تامین دمای مناسب را بر عهده گیرد.

 

به همین دلیل است که کولینگ تاور در بسیاری از پروژه های صنعتی با حساسیت بالایی ساخته می‌شود و عملکرد آن تحت کنترل است.اما برای آشنایی بیشتر با کولینگ تاور در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت و اجزای برج خنک کننده را با توجه به عملکرد هر کدام از آنها معرفی می کنیم.

 

برج خنک کننده چیست؟

 

برج خنک کننده یا کولینگ تاور یک ابزار صنعتی برای دفع حرارت آب و انتقال آن به جو است. این دستگاه بر مبنای مکانیزم تبادل حرارت آب و هوا طراحی شده و به عنوان یکی از ارزان ترین سیستم های ممکن در خنک سازی آب شناخته می شود.

 

معمولا در بسیاری از سیستم های صنعتی با حجم وسیعی از آب داغ مواجه هستیم که قبلاً از منابع آب طبیعی برای جایگزینی استفاده می‌شد و آب داغ مجدداً به محیط برمی‌گشت.

 

اما هزینه بر بودن این فرآیند و تاثیر منفی آب داغ روی محیط زیست باعث شد که ابزاری برای تبادل حرارت با هوای جو ساخته شود که تحت عنوان برج خنک کننده شناخته می‌شود. طراحی این برج به شکلی است که سطح تماس آب با هوای آزاد را افزایش داده و در نتیجه به سرعت گرمای آن انتقال داده شده و خنک می شود.این دستگاه ها اگر برای خنک سازی آب بدون سختی استفاده شوند طول عمر بالایی دارند و مکانیزم عملکرد آنها هم ساده است.

 

اجزای برج خنک کننده و عملکرد هر کدام از آنها

 

برای درک عملکرد کولینگ تاور فقط کافی است که یک ظرف فلزی را در نظر بگیرید که کمی آب به اطراف آن می پاشید تا خنک شود. به عنوان مثال، خنک شدن چای در یک ظرف آلومینیومی بسیار ساده تر از یک ظرف شیشه‌ای است.

 

با این تفاسیر قطعات برج خنک کننده شامل موارد زیر می شوند:

 

بدنه اصلی

 

در طراحی بدنه اصلی از مواد مختلفی استفاده می شود و طراحی آنها هم با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال، برای برج خنک کننده مارلی می توان از طراحی ذوزنقه ای، مکعبی و مدور استفاده کرد. ضمن اینکه نحوه عملکرد این قسمت ممکن است به صورت مدل سانتریفیوژی یا کانتر فلو فلزی باشد. در نهایت برای ساخت بدنه کولینگ تاور از مواد مختلفی استفاده می شود که فایبرگلاس یکی از مهمترین آنهاست.

 

فن

انتقال سریع حرارت از آب به هوای آزاد نیاز به تماس بیشتر بین آب و هوا دارد. بنابراین هرچه گردش هوا در این محیط بیشتر باشد، سرعت انتقال حرارت هم بیشتر خواهد بود. در وهله اول برج های خنک کننده در دو گروه فن دار و بدون فن قرار می گیرند.

 

حرکت فن برای خنک سازی آب و گردش هوا در داخل این برج در دو نوع محوری و سانتریفیوژی انجام می شود که تفاوت آنها بیشتر مربوط به گردش برج و سرعت عمل در خنک سازی آب است.

 

پکینگ ها

پکینگ یا المان انتقال حرارت محلی است که قرار است حرارت آب به هوای آزاد انتقال داده شود. وجود پکینگ از این جهت اهمیت دارد که سرعت انتقال حرارت را افزایش داده و حداکثر سطح جریان را بین آب و هوای آزاد به وجود می آورد.

 

معمولاً در این قسمت شاهد استفاده از کلگی و بازوهای توزیع آب هستیم که برای ساخت بدنه آنها از آهن گالوانیزه گرم یا استنلس استیل استفاده می شود. در نهایت طراحی پکینگ ها به صورت شبکه ای بوده که در دو نوع غشایی و اسپلاش به کار گرفته می‌شوند و عملکرد آنها به طور مستقیم روی عملکرد برج خنک کننده تاثیر گذار است.

 

حوضچه آب سرد

 

گردش آب داغ در داخل برج خنک کننده و ارتباط مستقیم آن با هوای آزاد به مرور زمان منجر به از دست رفتن حرارت آن شده و مجدداً به سمت پایین حرکت می کند. این موضوع باعث می‌شود که در قسمت پایین برج یک نوع حوضچه تشکیل شود که تنها در آن آب سرد وجود دارد و با استفاده از پمپ های سیرکولاتور به بخش های مختلف انتقال داده می شود.

 

قطره گیر ها

 

همه ما می‌دانیم که ارتباط مستقیم آب با هوای آزاد با پدیده‌ای به اسم تبخیر همراه است که با نقل و انتقال حرارتی منجر به تشکیل قطره هایی شبیه به قطره باران میشود. با توجه به ارتفاع بالای برج خنک کننده می توان انتظار داشت که حرکت قطره ها غیرقابل پیش بینی باشد و احتمال خروج آنها به محیط خارج از برج خنک کننده وجود دارد.

 

بنابراین طراحان نوعی تیغه و لوله های قطره گیر از جنس آلیاژ آلومینیوم و برنج یا حتی از جنس ABS ساخته اند که با زاویه مناسب روی بازوها قرار گرفته و بعد از خنک سازی وظیفه جمع کردن قطره ها را بر عهده دارند.

 

انواع کولینگ تاور از لحاظ طراحی

 

اهمیت وجود برج خنک کننده در صنایع مختلف ایجاب می کند که بهترین طراحی ممکن برای بالا بردن بازدهی آن در نظر گرفته شود. اگر بخواهیم دسته بندی این برج ها را بر مبنای طراحی آنها در نظر بگیریم می توانیم نحوه برخورد جریان آب با هوا را در نظر بگیریم. در برخی از این دستگاه ها هوای وارد شده از محیط بیرون به شکل متقاطع با جریان آب در ارتباط است. این شیوه طراحی باعث می شود که تماس سطحی آب با هوای آزاد بیشتر باشد.

 

طراحی دیگری که برای کولینگ تاور در نظر گرفته شده، حرکت آب و هوا با جریان های مخالف است که معمولاً آب داغ از بالا ریخته می شود و جریان هوای معمولی از پایین حرکت می کند. این شیوه طراحی بهتر و ساده تر بوده و در انتها آب خنک در حوضچه جمع می شود.


امیدواریم این اطلاعات ابهامات شما را در زمینه خرید برج خنک کننده از بین برده باشد، اما می توانید اطلاعات تکمیلی در مورد این دستگاه ها و نحوه خرید آنها را از کارشناسان ما بگیرید.

بیتزر – فراسکلد – سانیسو – کستل – کوپلند – دانفوس – آلکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام و عرض ادب

 

جهت ارتباط با تیم مشاوره در واتس آپ پیام دهید
×