اویل پرشر چیست و در سیستم تبریدی چه نقش دارد؟


اویل پرشر قطعه ای مکانیکی در سیستم تبریدی است که در برابر کمبود روغن از کمپرسور محافظت می‌کند. بعد از اینکه روغن دستگاه تمام می‌شود اویل پرشر اختلاف فشار سیستم را متوجه شده و می‌تواند با خاموش کردن دستگاه از آسیب به آن جلوگیری کند.

چنانچه فشار سیستم از حد استانداردی که کمپرسور درآن شرایط کار می‌کند پایین تر برود، اویل‌پرشر بعد از گذشت 120ثانیه و تاخیر در چرخیدن مدار کمپرسور را قطع کرده و دستگاه خاموش می‌شود. در اینجا باید دو نکته را به یاد داشته باشیم، این قطعه را در اختیار افرادی  که با کار کردن آن آشنا نیستند قرار ندهید. دیگر اینکه خطای خاموش شدن کمپورسور را مشاهده نمودید، سیستم را دوباره روشن نکنید و تلاش کنید علت خاموش شدن سیستم را بیابید.

راه اندازی اویل پرشر دانفوس چگونه است؟

در نتیجه اندازه گیری اختلاف فشار بین خروجی پمپ و کمپرسور یک سیگنال الکتریکی ایجاد می‌شود.  در حالت عادی فشار روغن داخل کمپرسور 1.5 بار است؛ اگر فشار روغن به بالای این مقدار برسد بطور اتوماتیک بعد از گذشت 120ثانیه دستگاه خاموش می‌شود.

اما همیشه دستگاه نظم خاصی نداشته دقیقا بعد از 120ثانیه خاموش نشده و با تاخیر این کار انجام می‌شود. دلیل آن را نمی‌توان به خراب بودن این قطعه نسبت داد بلکه وجود قابلیت خاموش کردن با خیر در این دستگاه می‌باشد.

اگر یادتان باشد گفتیم برای راه اندازی این دستگاه فقط یکبار نیاز هست که تنظیمات اولیه را انجام داد. علت با تاخیر خاموش کردن دستگاه توسط اویل‌پرشر به همین موضوع بر می‌گردد.

در این تاخیر زمانی در خاموش کردن سیستم، قطعه در یک دقیقه اطلاعات موجود در کمپرسور را ذخیره می‌کند؛ تا به هنگام راه اندازی مجدد نیازی به وارد کردن تنظیمات نباشد. بنابراین بعد از روشن شدن دستگاه اطلاعات ذخیره شده را بررسی نمود و وارد کردن تنظیمات اولیه ضرورتی ندارد.

استفاده و نصب اویل‌پرشر در کمپرسور همه دستگاه‌های تبریدی توصیه می‌شود. برای جلوگیری از خراب شدن کمپرسور و کاهش هزینه ها نصب این قطعه بسیار اهمیت دارد. ماده ی اصلی کمپرسور روغن است و باید از سلامت و صحت روغن همیشه باخبر بود. این قطعه ما را از تنظیم بودن فشار و مقدار روغن در کمپرسور مطلع کرده و از مشکلات احتمالی جلوگیری می‌کند.

اویل‌پرشر دانفوس چگونه کار می‌کند؟

هانطور که بیان کردیم وظیفه اویل‌پرشر مطلع کردن شما از صحت روغن کمپرسور در سیستم های سرمایشی است. اما برای استفاده و فعال کردن اویل پرشر باید مراحلی را انجام داده و نکاتی را مدنظر قرار دهید.

 1. باید برای استفاده از آن ولتاژ لازم و کافی به اویل‌پرشر برسانید.
 2. برای راه اندازی و فعال کردن آن باید تنظیمات اولیه آن را فقط یکبار انجام دهید
 3. بعد از وارد کردن تنظیمات چراغ سیگنالی آن خاموش می‌شود.
 4. وقتی اختلاف فشار را در کمپرسور احساس نماید، چراغ سیگنالی آن روشن می‌شود.
 5. وجود مدار فرمان در دستگاه و تنظیم آن سبب می‌شود در صورتی که اختلاف روغنی که در دستگاه صورت می گیرد به پایین تر از حد ممکن خود برسد.
 6. در این شرایط کنتانت دستگاه از کار افتاده و مدار فرمان را از حرکت می‌اندازد.
 7. برای فعال کردن دوباره دستگاه باید دکمه ری استارت آن را فشار داد.
 8. ولی باید بدانید که در صورت مشاهده خطا باید از روشن کردن مجدد دستگاه خودداری نموده و به اخطار آن توجه کنید. در صورتی که بدون توجه به اخطار دستگاه را روشن کنید ممکن است به کمپرسور آسیب برسد.

نکته : برای مدار فرمان در تنظیمات اولیه می‌توان مقداری تعیین نمود که در صورت بروز اختلاف روغن به آن حد تنظیمی خواهد رسید.

دلایل فشار روغن پایین که اویل پرشر دانفوس اخطار می دهد چیست ؟

دلایل زیادی وجود دارد که در روغن داخل کمپرسور فشار کاهش پیدا کرده و باعث اخطار دادن اویل‌پرشر به این کاهش فشار می‌شود.

در ادامه به تعدادی این دلایل اشاره می‌کنیم.

1.ممکن است روغن از داخل کمپرسور به درون سیستم وارد شود. این بیرون ریختن روغن از کمپرسور خود علت‌های مختلفی دارد.

 • کم کار کردن کمپرسور
 • روشن شدن دستگاه به صورت پشت سر هم
 • برای بازگشت روغن به سیستم زمانی وجود ندارد.

2.پایین بودن سطح روغنی دستگاه و کمپرسور

3.وقتی اختلاف فشار وجود دارد سبب بازگشت روغن به کمپرسور یا کارتر می‌شود. بنابراین باید بررسی کنیم که فشار کارتر تا 1 bar پایین تر از فشار مکش دستگاه باشد.

4.علت دیگری که دلیل برنگشتن روغن به درون کمپرسور باشد سرعت مبرد است. ممکن است سرعت مایع سردکننده در ساکشن بسیار پایین باشد.

5.وقتی روغن به دلیل پر بودن کمپرسور از مایع سرد کننده و روغن به صورت کف در می‌آید. در این شرایط پمپ روغن برای دستگاه نمی‌تواند فشار مناسب را بوجود آورد و باعث باعث برگشت روغن به کمپرسور می‌گردد.

6.زمانی که دمای روغن به دلیل درست کار نکردن شیر انبساط و یا درست تنظیم نشدن زمان، بالا می‌رود.

اویل پرشر دانفوس چه کاربردهایی دارد؟

اویل‌پرشر در دستگاه کمپرسور سیستم تبریدی و برای کنترل روغن داخل کمپرسور به کار می‌رود. این قسمت قصد داریم کاربردهای این قطعه را بصورت مفصل بیان کنیم.

این قطعه دارای دو قسمت اصلی بوده و نصب بسیار راحت و آسانی دارد.  این قطعه خطراتی را که ممکن است سبب خرابی مبرد شود را کاهش داده و در حقیقت از کمپرسور محافظت می‌کند. این قطعه شامل قسمت سنسور فشار و نقطه الکترونیکی است که به وسیله دو قسمت می‌توان از سلامت روغن دستگاه و کمپرسور آگاه شد و در نتیجه کمپرسور در برابر خطرات محافظت شده و براحتی خراب نمی‌شود.

قطعه سنسور فشار به شکل یک دنده به پمپ روغن کمپرسور وصل می‌شود. بنابراین در صورتی که روغن کمپرسور دچار مشکل یا کمبود شود این سنسور آن را احساس می‌کند. باز و بسته کردن آن آسان بوده و بدون جدا کردن مدار تبرید می‌توان این کار انجام داد.

 چگونه به وسیله اویل‌پرشر خطای سیستم را بررسی کنیم؟

برای عیب یابی سیستم باید مقدار تقریبی فشار را مقایسه کنید. در حالت طبیعی فشار روغن کمپرسور باید 1.5 برابر بیشتر از فشار کارتر باشد. برای مشاهده و مقایسه میزان فشار بایستی یک گیجگاه روغن را به پمپ متصل کرده و دیگری را به شیر سرویس مکش و یا کارتر وصل کنید. چنانچه از مقایسه این دو اختلاف فشار زیادی مشاهده نمودید باید اویل‌پرشر خطا را نشان دهد.

آشنایی با اویل‌پرشر آلکو

برند آلکو زیرمجموعه شرکت امرسان آمریکا است که محصولات آن در دو کشور چک و چین تولید و به سراسر دنیا عرضه می‌شوند. آلکو دارای محصولات متنوعی شامل انواع اکسپنشن ولو، فیلتر درایر، شیر برقی، پرشر ترانسدیوسر، ترموستات می‌باشد. طراحی و ساخت این محصولات جهت کاربرد در حوزه های مختلف صنایع برودتی و تهویه مطبوع می‌باشد.

  جمع بندی بحث اویل پرشر دانفوس و نقش آن در سیستم تبریدی

در این مقاله به بررسی و نحوه کارکرد اویل‌پرشر دانفوس پرداختیم و گفتیم که  قطعه ای مکانیکی حساس به کاهش فشار است که می‌تواند کمبود روغن در کمپرسور را متوجه شود. در نتیجه از خرابی و آسیب رسیدن به کمپرسور جلوگیری می‌کند. پس از تمام شدن روغن کمپرسور اختلاف فشار ایجاد شده در کمپرسور حس می‌کند و بعد از گذشت مدتی معین دستگاه را خاموش می‌کند. در چنین شرایطی باید از روشن کردن دوباره دستگاه پرهیز کرده و به دنبال پیدا کردن علت خاموشی دستگاه باشید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *