اوپراتور آبی

اوپراتور آبی به معنای تبخیر کننده است  که داخل  دستگاه برودتی با بخار کردن مبرد گرمای آب را به خودش گرفته  و سبب سرد  شدن آب چیلر میشود.

اوپراتور به سه دسته shell&tube  brazed plated  و flooded تقسیم می شود. بر اساس استاندارد ARI590  دمای آب وارد شده  به اواپراتور ˚F54 و خارج شده از آن˚F44  میباشد و به ازای هر تن تبرید۲٫۴GPM   دبی آب چیلر در نظر گرفته شده است.

اپراتور آبی

اواپرتور مستغرق:

در دستگاه های با گجایش های بالا از اواپراتور مستغرق و از چیلر با گنجایش متوسط از اواپراتورهای پوسته لوله استفاده میشود. در این اواپراتورهای پوسته لوله  مبرد داخل  لوله های مسی و آب چیلر در پوسته جریان دارد و داخل اواپراتور مستغرق، مبرد در پوسته و آب نیز در لوله های مسی جریان دارد.

 

چیلرهای اواپراتور مستغرق flooded evaporator chiller به چیلر هایی گفته می شود که مبرد در اوپراتور بر روی لوله های آب ریخته می شود و بر عکس چیلرهای معمول DX مبرد در لوله های اواپراتور جریان ندارد .

 

با در نظر داشتن موضوع قرارگرفتن مبرد در داخل پوسته اواپراتور می شود همه ی لوله های آب را در داخل مبرد مایع غرق کرد و بی هیچ نگرانی از ورود مایع به داخل کمپرسور مقدار سوپر هیت مبرد خارج شده از اواپراتور را حتی تا 3 درجه فارنهایت رساند و این موضوع سبب بهبود یافتن ضریب عملکرد چیلر می شود.

 

مقایسه وسیع تر انواع اوپراتور آبی:

سیستم D-X :

مقایسه میان  اواپراتور Flooded با D-X عملکرد اواپراتور Flooded و D-X به این شکل است که در اواپراتور انبساط مستقیم(D-X) مبرد در داخل لوله ها و آب چیلد درون پوسته جریان دارد در حالی که در اواپراتور مستغرق(flooded) مبرد در پوسته تبخیر می‌ شود و آب درون لوله ها در گردش است.

این الگوی جریان در اواپراتور flooded سبب میشود که نسبت بازدهی انرژی بالاتر باشد به دلیل اینکه  در این حالت اختلاف دمای مبرد در حال جوش داخل پوسته و آب سرد خارج شده از لوله های چیلر حدود3°F میباشد.

در حالی که در یک اواپراتور DX تفاوت دمای تبخیر مبرد و آب سرد خارج شده از پوسته بین 8°F تا 10°F می باشد.

بدیهی است که با یک کمپرسور مشابه و دمای خروجی یکسان برای آب سرد ، دمای تبخیر در سیستم flooded در مقایسه با سیستم DX ببیشتر می باشد.

در سیستم DX در جهت اینکه از بازگشت مایع به کمپرسور پیشگیری شود دمای گاز فوق داغ مکش به طور معمول در دمای 10°F تا 15°F  ثابت نگه داشته شده.

در سیستمflooded  مبرد درون پوسته به جوش آمده، بخار می شود و از بالای اواپراتور با حدود 3°F تا 5°F سوپر هیت خارج شده است.

این پایین امدن در دمای گاز فوق داغ مکش سبب بالا رفتن بازده گنجایش کمپرسور میگردد.

علاوه بر این در طراحی و تعبیه سیستم های DX به دلیل اینکه از بازگشت روغن به کمپرسور هم در حالت full load وهم در حالت partial load مطمئن شویم، سرعت جریان در لوله بیشتر در نظر گرفته شده و این باعث بالا رفتن افت فشار در اواپراتور میشود.

سیستم flooded :

برعکس سیستم DX در یک اواپراتور flooded افت فشار سمت پوسته بسیار پایین است در نهایت گنجایش بالایی که برای جبران افت فشار در اواپراتور باید طراحی شود در طراحی flooded بسیارپایینتر بوده و به طور کلی کمپرسوری که در یک سیستم flooded عمل میکند توانایی  فراهم کردن گنجایش بیشتری نسبت به سیستم DX می باشد.

اپراتور آبی

در اواپراتور Flooded این اطمینان وجود دارد که همه ی لوله های اواپراتور کامل در مبرد در حال جوش مستغرق می باشند در نهایت بازده full-load عالی وحتی در حالت partial-load بهتر هم خواهد شد چون در حالت partial-load هم کل سطوح انتقال حرارت لوله های اواپراتوربه کار گرفته می شود.

 

ولی داخل  اواپراتور DX به علت اینکه سرعت مبرد گازی داخل لوله ها، برای  بازگشت متناسب روغن میبایست به مقدار مناسب حفظ شود، بعضی از دسته لوله ها در شرایط part-load بسته می گردند.

در نهایت از کل سطح انتقال حرارتی که در حالت full-loadبرقرار است استفاده نمیشود و همچنین در مقایسه با اواپراتور flooded در شرایط partial-load یکسان ، بازده پایینتری دارد.

نتیجه گیری :

در یک اواپراتور DX ، جریان آب داخل پوسته و به صورت مورب بر روی لوله ها برقرار می باشد و به وسیله ی بافل های عمودی هدایت می گردد.

این مسیر در مقایسه با جریان آب داخل لوله ای یک اواپراتور flooded افت فشار بالاتری دارد.

در نتیجه چیلرهای flooded به پمپ های آب کوچکتر با مصرف انرژی پایینتر احتیاج دارند.

به طور عمومی اواپراتور DX برای گنجایش های پایین و متوسط که عملکرد دستگاه چیلر انچنان مهم نیست و مسئله مهمتر کم بودن هزینه اولیه می باشد بکار گرفته شده است.

در حال انکه که با افزایش هزینه انرژی و لزوم استفاده بهینه از انرژی در جهت پیشگیری از پدیده global warming ، چیلرهای با اواپراتور flooded نه تنها در گنجایش های  بالا بلکه در گنجایش های پایین و متوسط هم بیشتر کار امد خواهند بود.

 

سایت پارسکول تمامی اطلاعات لازم و کافی در خصوص انواع اوپراتور آبی ،نحوه عملکردشان و کاریی شان در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *