ارتباط با ما 02177610347

آشنایی اولیه با سردخانه

زمان مطالعه: 4 دقیقه آشنایی اولیه با سردخانه قطعا در صنعت مواد غذایی نگهداری مواد اولیه و محصول نهایی در شرایط استاندارد دما و رطوبت یک اصل کاملا ضروری است و ابتدایی ترین چیزی که در این کار به متخصصان این صنعت کمک میکند سردخانه های ثابت و متحرک استاندارد و مجهز به تکنولوژی روز دنیا میباشد. سردخانه ها ...

طراحی و اجرای سردخانه
4 دقیقه
0 دیدگاه
پارسکول
زمان مطالعه: 4 دقیقه

آشنایی اولیه با سردخانه


قطعا در صنعت مواد غذایی نگهداری مواد اولیه و محصول نهایی در شرایط استاندارد دما و رطوبت یک اصل کاملا ضروری است و ابتدایی ترین چیزی که در این کار به متخصصان این صنعت کمک میکند سردخانه های ثابت و متحرک استاندارد و مجهز به تکنولوژی روز دنیا میباشد.


سردخانه ها برای نگهداری مواد غذایی و افزایش عمر نگهداری آن ها و همچنین برای افزایش کیفیت عرضه محصول به بازار، کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده اند. باغ داران و عرضه کنندگان لبنیات و مواد پروتئینی به راحتی می‌ توانند با استفاده از سردخانه مدیریت عرضه خود را بهینه کرده و سود آوری را زیاد کنند. انواع سرد خانه ها بستگی به نوع مواد غذایی ،ابعاد و حجم و به دسته های زیر تقسیم بندی می‌شوند.مهم ترین وظایف سرد خانه چیست؟


مهم ترین وظایف سرد خانه، پیشگیری از فاسد شدن کالاهای داخل آن با حفظ کیفیت طولانی مدت بوده و اگر نتواند یک سرد خانه استاندارد مواد و کالا داخل خود را به مدت طولانی و وقت معینی نگهداری نماید ان سردخانه قطعا کیفیت مناسب و استانداری ندارد.


بهتر است این را بدانیم کاربرد سرد خانه در نگهداری مواد غذایی، انواع داروها، کشاورزی، سیستم های نظامی، میوه و سبزیجات و … محصور نمیشود و بسیار گسترده تر میباشد.


موارد استفاده از سردخانه


از سرد خانه استفاده های زیادی میشود در انواع موضوعات که در زیر ما چند دسته مختلف را برای شما معرفی میکنیم :


• سردخانه خانگی یا همان یخچال هایی که در همه خانه ها پیدا می شوند.
• سردخانه سوپرمارکت ها و یا فروشگاه ها که انواع محصولات گوشتی و مرغی و بستنی ها، در آن نگهداری میشوند.• سردخانه های تجاری بزرگ که فروشگاه ها و رستوران های بزرگ، هتل ها، دانشگاه ها و پادگان ها از آن استفاده میکنند.
• سردخانه های صنعتی که در کارخانجات های بزرگ و عظیم صنعتی از انها استفاده میشود.


مهم ترین قسمت سرد خانه را کمپرسور، کندانسور، اواپراتور یا تبخیر کننده و شیر انبساط های آن تشکیل میدهد .و همچنین محفظه سردخانه هم به بخاطر حفاظت از سرما و کاهش مصرف انرژی از اهمیت بسیار بالایی دارا هستند.


در سردخانه های صنعتی و تجاری بطور معمول از ساندویچ پنل ها برای محفظه استفاده میکنند که به آن ها ساندویچ پنل سردخانه ای می گویند.

اهمیت این صنعت در حدی است که یکی از معیارهای سنجش رشد فن آوری در یک کشور، تعداد واحدهای صنعتی انجماد مواد غذایی و سیستم های حمل و نقل سردخانه دار و سردخانه های نگهداری می باشد.

 

در راستای سیستم تبرید با آمونیاک از سال ۱۹۳۰ تولید انواع فریون ها شکل گرفت و به طور گسترده ای در سیستم های خانگی و تجاری مورد بهره برداری قرار گرفت.


تاریخ ایجاد اولین سرد خانه


در سال ۱۹۸۵ مساله حفظ لایه اوزون و نقش اتم های کلر در تخریب لایه ازون مطرح شد که منجر به قرارداد « وین » شد. در سال ۱۹۸۷ با تصویب پروتکل مونترال با عنوان” ممنوعیت تولید مبردهای مخرب لایه ازون ” طی برنامه زمان بندی شده، تمام مبردهای CFC و HCFاز برنامه تولید و استفاده خارج شد ،که این موضوع باعث اختراع مبردهای جدید HFC شد.

 

مبردهای HFC مشکل تخریب لایه اوزون را نداشته ولی پتانسیل بالایی در گرمای گلخانه ای داشته که با تصویب پروتکل کیوتو در سال ۱۹۹۷ با عنوان “ممنوعیت استفاده از موادی با پتانسیل بالا در گرمایش کره زمین ” استفاده از مبردهای HFC نیز ممنوع شد و باعث کشف و استفاده از مبردهای ترکیبی و مصنوعی و همچنین برگشت به استفاده از مبردهای طبیعی مثل آمونیاک شد.


ولی با گذشت چند سال از تصویب پروتکل مونترال و کیوتو هنوز در کشورمان از مبردهای CFC و HCFC در پروژه های بزرگ صنعتی استفاده می شود و همواره در بین مهندسین طراح، اختلاف نظر بر سر انتخاب مبرد و دستگاه ها برای تجهیز کردن یک سردخانه ی صنعتی میباشد.


کاربرد سردخانه متحرک


این مدل سردخانه با این دید طراحی شده است که بشود به ‌کمک لیفتراک و یا جرثقیل آنها را حمل کرد. بنابراین تجهیزاتی مثل قلاب ها و محل قرارگیری شاخک لیفتراک در آنها ساخته شده است.

 

این سرد خانه ها باعث نگهداری مواد غذایی و دارویی میشوند و در دمای بالای صفر و زیر صفر کاربرد های زیادی دارند و می‌ توانند به بلاک‌ های سرمایشی دانفوس، کوپلند ، بیتزر یا زانوتی تجهیز شوند. سردخانه کانکسی یا متحرک از حجم مفید ۱۰مترمکعب تا ۴۰ متر مکعب در کشور قابل تولید میباشد.

 


همچنین قابل به ذکر است از عایق پلی اورتان یا ساندویچ پانل با ضخامت ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر در بدنه این کانکس استفاده شده انواع درب های کشوی و لولایی بر روی سردخانه کانکسی قابل نصب بوده هست کف کانکس ها می‌ تواند متناسب با نوع کاربردی که دارد و یا به دلخواه مشتری ها ورق عاج دار یا پی وی سی و… باشد.

 


سایت پارسکول به شما کاربران گرامی این امکان را میدهد که در خصوص خرید و یا ساخت انواع سرد خانه متحرک اطلاعات لازم و کافی را به دست اورید و بهترین خرید را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام و عرض ادب

 

جهت ارتباط با تیم مشاوره در واتس آپ پیام دهید
×